Vakcína od Pfizeru je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu

SvetKoronavírus

Odborníci analyzovali vzorky krvi, ktoré odobrali ľuďom s aplikovanou očkovacou látkou.

Americká vedecká inštitúcia Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) zverejnila štúdiu, z ktorej vyplýva, že vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je účinná aj v prípade mutácií koronavírusu. Tie nedávno prepukli vo Veľkej Británii a v Juhoafrickej republike. Nové varianty vírusu SARS-CoV-2 obsahujú mutáciu nazvanú N51Y. Ide o malú zmenu takzvaného spike proteínu, kvôli čomu sa vírus šíri rýchlejšie.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Vakcíny sa snažia vyvolať v ľudskom tele reakciu, vďaka ktorej je spike proteín rozpoznaný a imunitný systém s ním dokáže bojovať. Tím vedcov spoločnosti Pfizer a Texaskej univerzity sa prostredníctvom laboratórnych testov pokúšal zistiť, či mutácia ovplyvnila schopnosť ich vakcíny tak urobiť.

Odborníci analyzovali vzorky krvi, ktoré odobrali 20 ľuďom s aplikovanou vakcínou od Pfizer-BioNTech. Protilátky vytvorené u týchto osôb ich úspešne ochránili pred vírusom v laboratórnych podmienkach. Hlavný vedecký pracovník spoločnosti Pfizer Philip Dormitzer uviedol, že táto mutácia neovplyvňuje účinnosť vakcíny.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre