Vakcinačné centrá na východnom Slovensku pociťujú zvýšený záujem ľudí o očkovanie

VýchodKoronavírus

K dispozícii je aj výjazdová služba, ktorá navštevuje viaceré obce, mestá či domácnosti.

Nový COVID automat priniesol sprísnenie opatrení najmä pre nezaočkovaných. Mnohých z nich to v uplynulých dňoch motivovalo k tomu, aby absolvovali prvé kolo vakcinácie. Aj Košický samosprávny kraj (KSK) eviduje zvýšený záujem o očkovanie. Z tohto dôvodu otvoril improvizovanú očkovaciu kóju v ďalšom nákupnom centre.

„K dispozícii bude na prízemí v obchodnom centre Galéria v Košiciach, vždy v utorok v čase od 9.00 do 17.00 hod., pričom zdravotníci budú podávať vakcíny Janssen aj Pfizer. Je dôležité povedať, že nezaočkovaní záujemcovia o vakcínu sa nemusia obávať, že by ich ako nezaočkovaných nepustili do nákupného centra. Vyhláška myslí na takéto prípady, na vakcináciu v nich sa vzťahuje výnimka,“ uviedla pre Košice Online Jana Jánošíková z Úradu KSK.

Zdravotníci v uplynulom týždni podali vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby KSK viac ako 7500 vakcín prvej, druhej aj tretej dávky. Jánošíková pripomenula, že župa v spolupráci s mestom Košice spustila kampaň 1000 k slobode:

„KSK pri tejto kampani zabezpečil očkovací autobus spolu s tímom zdravotníkov na viacerých frekventovaných miestach v rámci Košíc. Očkovanie sa počas jedného týždňa realizovalo pri nákupných centrách, ako aj na Hlavnej ulici. Túto možnosť využilo v Košiciach spolu viac ako 1600 východniarov, pričom nie je možné určiť ich vek, ani dávku, pre ktorú si prišli.“

Očkovanie pokračuje aj v nákupných centrách v Košiciach či v priestoroch železničnej stanice. K dispozícii je jednodávková vakcína Janssen aj dvojdávkový Pfizer. Jánošíková doplnila, že cez víkend bude otvorené aj veľkokapacitné očkovacie centrum na Ostrovského ulici:

„Očkovací autobus bude pristavený napríklad v Rožňave, Trebišove, Dobšinej, Kráľovskom Chlmci, Čiernej nad Tisou, Veľkých Kapušanoch aj v Michalovciach. Očkovať sa bude i v nákupných centrách v rámci Košíc, a to v Atriu Optima, Galéria, Tesco, Aupark, na košickej železničnej stanici, ako aj v nákupnom stredisku Madaras v Spišskej novej Vsi. Zdravotníci podajú vakcínu aj klientom zariadení sociálnych služieb v kraji či obyvateľom obcí Ďurkov, Olšovany, Švedlár, Valaliky, Dlhá Ves a ďalších.“

Foto
Očkovací autobus bude pristavený vo viacerých mestách / TASR

Prešovský kraj

Prešovský samosprávny kraj (PSK) počas uplynulého víkendu otvoril tri veľkokapacitné očkovacie centrá (VKOC). Vakcíny sa zároveň podávali nielen v troch nákupných centrách, ale aj v Stropkove či vo Vranove nad Topľou. Hovorkyňa PSK Daša Jeleňová spresnila, že záujemcovia tak mali k dispozícii 11 očkovacích termínov na 8 rôznych miestach:

„Vo  vakcinačných centrách PSK a v obchodných domoch Eperia, Max a Avenue, kde organizujeme očkovanie v pravidelnom režime, posledné dva týždne cítime zvýšený záujem o očkovanie zo strany obyvateľov kraja. Pre porovnanie – počas víkendu 13. a 14. novembra sme vyočkovali 3590 dávok vakcíny proti koronavírusu, víkend predtým, to bolo len 1600 vakcín.“

Výjazdová vakcinačná služba PSK sa zameriava na očkovanie menších skupín či priamo v domácnostiach. Zároveň pokračuje preočkovanie treťou dávkou v zariadeniach sociálnych služieb u verejných aj neverejných poskytovateľov.

„Kraj od pondelka 15. novembra do nedele 21. novembra spolu vyočkoval 8461 vakcín proti koronavírusu, z toho šlo v 4538 prípadoch o prvú dávku vakcíny. Len cez víkend v nákupných domoch, troch VKOC a v Stropkove a Vranove nad Topľou to bolo vyše 7000 podaných vakcín, z toho 4178 prvoočkovancom,“ dodala Jeleňová.

Výjazdová očkovacia služba počas najbližšieho víkendu navštívi nákupné centrá v Prešove, Poprade a v Humennom. Zároveň zavíta aj do Stropkova, Vranova nad Topľou, Bardejova, ale aj do Vysokých Tatier. PSK tiež otvorí svoje veľkokapacitné očkovacie centrá.

Komentáre