Mali by byť prispôsobené novým a vznikajúcim variantom koronavírusu.
V reakcii na pôvodný kmeň SARS CoV-2 bola vyvinutá klinicky testovaná a registrovaná prvá generácia vakcín, medzi ktoré patria očkovacie látky Comirnaty, Spiekevax, Vaxzevria, Janssen a Nuvaxovid. Tieto vakcíny je teraz možné vylepšiť rôznymi spôsobmi a prispôsobiť ich aktuálnym potrebám, čo vedie k vývoju vakcín druhej alebo tretej generácie. Nimi sa vedci snažia prispôsobiť súčasné vakcíny novým a vznikajúcim variantom vírusu. Momentálne nie sú k dispozícii žiadne registrované vakcíny druhej generácie proti COVID-u, ani nie sú v procese hodnotenia.
„Európska lieková agentúra však špecifikovala požiadavky pre výrobcov na podporu schválenia takýchto takzvaných variantných vakcín. Výrobcovia a vedci sa budú snažiť vyrobiť vakcíny druhej generácie proti COVID-19, ktoré sa ľahšie skladujú, sú jednoduchšie na výrobu, môžu chrániť pred novými variantmi, môžu poskytnúť širokú dlhodobú ochranu a môžu pôsobiť ako univerzálna vakcína proti koronavírusu,“ uviedla pre Rádio Košice hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.
Práve ochrana pred novými a vznikajúcimi variantmi vírusu je najdôležitejším aspektom druhej generácie vakcíny. Podľa primára Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Martina Novotného však nejde o proteínové vakcíny, ktoré by mali byť univerzálne:
„Avšak s nimi všetkými viac-menej je to taký zlatý grál vakcinácie, ak sa nám niečo takéto podarí. Klinické skúšania sú, avšak neviem o ničom, čo by už v tomto momente bolo perspektívne na trhu.“
Novovyvinuté vakcíny by mali byť bezpečné nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Vo väčšine prípadov by malo ísť podľa klinického testovania o rovnaké alebo podobné zloženie ako v prvej generácii. Vyskytli sa však aj nové obzory, ktoré by mohli tieto vakcíny pokryť, ako aj nepoužívať ihly.
„Aj toto je jedna z vecí, ktoré sa v rámci týchto vakcín skúšajú alebo poprípade kombinácie s inými infekciami, ako je napríklad chrípka. Kvôli chrípke sa očkujeme každý rok a viac-menej toto by mohla byť cesta, ako spojiť očkovanie a byť chránený proti obidvom vírusom jedným očkovaním,“ povedal Novotný s tým, že zatiaľ nie je známe, kedy by sa mohli začať podávať vakcíny druhej generácie:
„Na túto otázku je veľmi ťažko odpovedať. Z druhej strany, čo viem povedať, je to, že Európska únia zakontrahovala firmy, ktoré sú najbližšie k týmto produktom v rámci prvej a z rozbehnutých druhých fáz štúdií. Predobjednala si vakcíny, aby sme ich mali v Európskej únii takže, termín neviem, avšak objednávka na nich je.“
Od leta by však na Slovensko mali prísť nové vakcíny od spoločnosti Pfizer, ktoré sú už adaptované na variant omikron. Kontrakty má firma podpísané do roku 2023. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predpokladá, že vakcína bude pre všetkých, no určiť to musí výrobca:
„Otázka znie, aká verzia bude u nás dominovať alebo teda po celom svete. Pracuje sa na vývoji rôznych vakcín aj na vývoji takzvaných univerzálnych vakcín, takže je možné, že to skončí štandardným očkovaním proti chrípke tak, ako pri iných chrípkových ochoreniach každý rok. Tých možností vývoja je pomerne veľa.“
Slovensko má podľa ministra pomerne dosť vakcín. Aktuálne rokuje o tom, ako ich dodávky obmedziť alebo ich dostať iba v prípade potreby:
„Nejaké vakcíny máme na sklade, väčšinu z nich sme darovali – či už priamo adresne niektorým krajinám, alebo do Covaxu, to je systém Európskej komisie, ktorý distribuuje vakcíny po celom svete. Poľsko aj na poslednom rokovaní ministrov zdravotníctva v Bruseli vyhlásilo iniciatívu, aby sa prehodnotila zmluva s tými veľkými firmami, ktoré dodávajú rôzne typy vakcín. My sme sa hneď pripojili, takže očakávam nejaké riešenie tak, aby sme nemuseli míňať verejné zdroje na vakcíny, ktoré nespotrebujeme.“
Autor: RÁDIO KOŠICE