Vandali ničia pamiatky v Košiciach. Grafity na múroch Seminárneho kostola budú čoskoro minulosťou

KošiceSpravodajstvo

Kompletná rekonštrukcia je finančne náročná.

Viaceré pamiatky v metropole východu vrátane tých sakrálnych potrebujú rekonštrukciu. Medzi nich patrí aj Kostol svätého Antona Paduánskeho, ktorý sa nachádza na Hlavnej ulici. Najmä Košičania ho poznajú aj ako Seminárny či Františkánsky kostol. Jeho múry roky ničia vandali.

Rektor Kňazského seminára svätého Karola Boromejského v Košiciach Štefan Novotný pre Košice Online uviedol, že nedávno začali s odstraňovaním nelegálnych grafitov:

Obnovujeme hornú časť fasádnej omietky do výšky štyroch metrov, v podstate po rímsu, aby to malo nejaké ukončenie. Je to vopred konzultované s Krajským pamiatkovým úradom v Košiciach, zohľadňuje to reštaurátorský výskum. Nie je to reštaurovanie, je to iba povrchová časť omietky, reštaurovanie potrebuje ísť do hĺbky. Všetko je pripomienkované, prechádza to celým procesom kontroly. Celý administratívny proces sa začal niekedy začiatkom mája, do leta to bude hotové.“

Foto
Múry kostola roky ničia vandali / KOŠICE ONLINE

Tieto práce boli vyčíslené na približne 5000 eur, pričom sú financované z vlastných zdrojov. V minulosti viackrát odstraňovali grafity z múrov kostola, neskôr sa však tam znova objavili. Polícia vyšetruje viacero prípadov vandalizmu. K zlepšeniu situácie by mohla prispieť aj spolupráca s majiteľmi prevádzok na Františkánskej ulici, ktorí tam inštalovali kameru a osvetlenie. Zároveň všetky lavice v kostole boli kompletne obnovené.

Celý kostol je národnou kultúrnou pamiatkou, aj lavice spadajú pod pamiatkovú ochranu. Po konzultácii s Pamiatkovým úradom sme boli vyzvaní, aby sme pripravili pamiatkarsky výskum lavíc, ten sa urobil. Potom sa navrhli riešenia, ako sa budú reštaurovať, akou farbou, akým spôsobom, čo sa odstráni, čo nie. Boli zachované tie najvzácnejšie a najzachovalejšie časti. Čo sa dalo zachovať, bolo zachované a boli nahradené len tie časti, ktoré boli zničené. Väčšinou to boli časti, ktoré sa používajú, napríklad sedadlo alebo niečo, čo nie je veľmi vyzdobené alebo vzácne,“ vysvetlil Novotný.

Foto
Všetky lavice boli kompletne obnovené / KOŠICE ONLINE

V súčasnosti sa renovuje päť lavíc s pódiami z bočných kaplniek. Novotný skonštatoval, že reštaurovanie všetkých lavíc stálo zhuba 70-tisíc eur a bolo to financované zo zbierok veriacich:

„Reštaurátori robili tie časti, ktoré bolo potrebné očistiť. Zároveň sa dorobili pódiá, ktoré boli predtým odstránené a boli poškodené spodné časti bočných lavíc. To bola najnáročnejšia a najdrahšia časť – rekonštruovať spodnú časť a dorobiť to do takej podoby, ako to je teraz s pódiami, kde sa rešpektuje aj to, že kostol má podlahové kúrenie, aby lavice tomu nebránili a aby to mohlo fungovať, tak sa urobil systém odvetrávania mreží.“

Galéria k článku

Vzhľadom na to, že v minulosti neuspeli s viacerými projektmi na rekonštrukciu kostola a nepodarilo sa im získať finančné prostriedky z externých zdrojov, začali realizovať viaceré dočasné riešenia. Niektoré nedostatky totiž potrebujú súrnu intervenciu.

„Náš kostol má pripravenú dokumentáciu. Prvá najvážnejšia vec je veža, z ktorej opadáva omietka zo severnej časti. Potom východná a južná fasáda, tie potrebujú rekonštrukciu, lebo odtiaľ tiež opadá omietka, aby sme to teraz tam zaistili, na niektorých miestach, kde už bolo vidno, že už je to poškodené, aby to nepadalo na zem. Potom, samozrejme, zvnútra. Ľudia sa pýtajú, kedy urobíme barokovú časť, tam sú niektoré fresky. Len pamiatkari povedali, že je to najmenej vzácna časť kostola, najstaršia je tá gotická časť – svätyňa, na ktorú je tiež robený pamiatkarsky výskum,“ dodal Novotný s tým, že v okolitých krajinách je vyššia úroveň starostlivosti o kultúrne pamiatky zo strany štátu.

Kompletná rekonštrukcia Seminárneho kostola je finančne náročná, keďže si okrem iného vyžaduje špeciálne technológie či dozor pamiatkarov.

Komentáre