Termín vandrovky organizátori nepresúvajú, vandruje sa za každého počasia.
Karpatská vandrovka v sobotu (22.9.) napísala svoj deviaty ročník charitatívnej túry. Darcovský turistický pochod pre odvážnych vytrvalcov je dlhý 50 kilometrov a vedie lesnými cestami po hrebeni Volovských vrchov v zachovanej prírode čarovných Karpát. Vandrovníci aj tento rok zo svojich príspevkov vytvorili fond, o ktorý sa budú môcť uchádzať organizácie a pomôcť tak tým, ktorí to potrebujú. Vandrovku zakončili v Košiciach, v areáli Čičky, kde sa účastníci stretli, aby si vymenili zážitky z trasy a zohriali sa po dlhej ceste.
„Karpatská vandrovka je podujatie, ktoré sa koná za každého počasia, termín nepresúvame, čiže je to tak trochu aj výzva pre ľudí, ktorí sa jej chcú zúčastniť, pretože počasie sa ovplyvniť nedá. Keď sme pozerali na predpovede, vyzeralo to s počasím veľmi nepriaznivo, našťastie už v deň vandrovky bola predpoveď o čosi lepšia. Nepršalo celý deň, tak ako bolo pôvodne avizované, ale až popoludní. Od rána až do poludnia mali vandrovníci ideálne počasie na turistiku, keďže nebolo horúco. Aj ten dážď, ktorý prišiel, nebol až taký prudký, aby sa cesta nedala zvládnuť s pršiplášťom,“ povedala riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.
V horách, hlavne počas daždivého počasia, sa môže odvážnym turistom kadečo prihodiť, no Karpatská vandrovka zatiaľ nemala žiadnu negatívnu príhodu. „Občas sa stane, že to niekto v polovici trasy vzdá, naplánuje si 50 kilometrov, no po dvadsiatich piatich zistí, že má dosť. Sme pripravení aj na vážnejšie situácie a máme so sebou zdravotníkov, takže ak by sa aj niečo stalo, sme na to pripravení,“ dodala riaditeľka Karpatskej nadácie.
Vandrovky sa každoročne zúčastňuje aj autor trasy Štefan Matis. Volovské vrchy podľa neho ponúkajú na jeseň viacero zážitkov. „Z hrebeňa Volovských vrchov sú nádherné výhľady, keď je pekné počasie, z niektorých miest je vidno aj Tatry. To, že vandrovku organizujeme na začiatku jesene, má svoj význam, keďže začína jelenia ruja, každoročne počujeme niekoľko ručiacich jeleňov. No počuť a vidieť sa dá v horách veľa rôznych zvierat. Ráno môžeme počuť sovy, napríklad Kuvičky Vrabčie alebo Sovu Dlhochvostú. Tento rok sme napríklad videli Orly skalné,“ priblížil Matis.
Aj napriek tomu, že počasie tento rok Vandrovke neprialo, má stále viac účastníkov, ktorí sú ochotní nadchnúť sa pre turistiku a pomoc tým, ktorí to potrebujú. „Ako autor trasy som na Karpatskej vandrovke každý rok a musím povedať, že tento rok bolo najhoršie počasie, za celú históriu vandrovky. Ak ale človek chodí rád na turistiku, užije si túto trasu za každého počasia,“ povedal autor trasy Matis.
Autor: MARTIN MAJDÁK