Varšava dýcha históriou, dobrým jedlom, ale aj tradíciami

SvetLetom svetom

Hlavné mesto Poľska obýva v súčasnosti takmer dva milióny ľudí. Aj keď bola počas druhej svetovej vojny takmer úplne zničená nemeckými vojskami, dnes sú ruiny už iba spomienkou na zlé časy. Poľská metropola dnes ponúka množstvo zaujímavých miest, ktoré sme navštívili spolu s turistickým sprievodcom Lukaszom Blaszczykowskim. Poďte sa s nami na ne pozrieť.

Pre niektorých je Varšava iba prestupnou stanicou, iní sa ju rozhodnú navštíviť hneď na zopár dní – aby bližšie spoznali jej historické zákutia a obdivuhodné miesta. Verte, tých má skutočne dosť a do niektorých sme nazreli aj my. Veď za približne hodinku strávenú v oblakoch, sme sa v nej ocitli priamo z Košíc.

Aj keď Varšavu počas druhej svetovej vojny takmer úplne zruinovali nemecké vojská, v súčasnosti sa môže pýšiť modernou architektúrou, ktorá vkusne dopĺňa historické budovy mesta. Aj preto sa o nej zvykne hovoriť že doslova „vstala z popola.“

„Krátko po druhej svetovej vojne mala byť Varšava pôvodne moderným komunistickým mestom so všetkými socialistickými inštitúciami a Palácom vedy a kultúry. Ten daroval poľským obyvateľom Stalin. Dnes sme však najlepšie vyvinuté kapitalistické mesto v centrálnej Európe. Je tu veľa bánk, inštitúcií, kancelárií, podnikov a je tu skvelý mestský život, ktorý sa samozrejme rozvinul až po komunizme. Je to taktiež mesto slobody a plné mladých ľudí,“ priblížil turistický sprievodca Lukasz Blaszczykowski.

A práve spomínaný Palác kultúry a vedy bol našou prvou cestovateľskou zastávkou. Skutočne sa nedá prehliadnuť, keďže svojou výškou – presne 237 metrov, je prirovnávaný k francúzskej Eiffellovke. Vo všeobecnosti ide o najvyššiu budovu v celom Poľsku, ktorá je zároveň obľúbeným turistickým miestom.

„Táto budova bola dizajnovaná sovietskym architektom Levom Rudnievom, ktorý sa inšpiroval americkými mrakodrapmi ako napríklad stavbou Empire State Building. Potom, ako si prehliadol viaceré poľské historické mestá spojil v tejto budove viaceré architektúry. A to americkú, poľskú a Sovietskeho Ruska. Ide o jedno z najnavštevovanejších miest. Každý chce mať fotku z tejto budovy a hlavne z terasy zo 14. poschodia, odkiaľ vidieť krásny výhľad na celú Varšavu,“ prezradil Blaszczykowski.

Foto
Palác kultúry a vedy - jedno z najnavštevovanejších miest vo Varšave / TV KOŠICE

Niečo pre mladých vedcov

Budova má spolu 42 poschodí, viac ako 3300 miestností a je dominantou mesta už 61 rokov. Sídli v ňom napríklad Poľská akadémia vied, rôzne firmy, vedecké inštitúcie, no skrýva i niekoľko divadiel, kín či múzeí. Náš poznávací výlet pokračoval prechádzkou popri rieke Visla, nad ktorou sa tiahne i jeden z najvýznamnejších mostov vo Varšave.

„Tento most bol jeden z mála miest, ktorý spájal východnú a západnú Európu. Vybudovaný bol v polovici 19. storočia, keď sa budovala infraštruktúra. Varšava mala dve dôležité železničné stanice. Jedna spájala mesto s hlavným mestom Rakúska - Viedňou a druhá s Ruským Petrohradom. Keďže boli trate tak rozdielne, nemohli ste cez most prejsť v rovnakom vlaku, preto sa múdri ľudia z mesta rozhodli, že tu postavia most a tak budú musieť všetci, ktorí cestujú z Viedne do Petrohradu, prejsť cez celé centrum Varšavy,“ ozrejmil nám turistický sprievodca.

O pár minút ďalej už z diaľky vyčnievala budova Kopernikovho vedeckého centra, azda najpopulárnejšieho v strednej Európe. To sme si predsa nemohli nechať ujsť a tak sme sa doň vybrali. Jeho detailne premyslený interiér ponúka viac ako 500 exponátov rozdelených do šiestich interdisciplinárnych častí. Počas šiestich rokov odkedy funguje, ho navštívilo už zopár miliónov ľudí.

„Toto centrum je vcelku nové a vzniklo predovšetkým na popularizáciu rôznych druhov vedy a to aj medzi najmladšie generácie Poliakov. Väčšinou to tu využívajú študenti, ktorí tu získavajú svoje prvé skúsenosti napríklad s robotikou, či robením rôznych vedeckých experimentov,“ vysvetlil Lukasz Blaszczykowski.

Foto
Promenáda pri Visle / TV KOŠICE

Meč musí mieriť na oblohu, ináč je Varšave koniec

O tom, že Varšava je dnes skutočne mestom s moderným a sviežim duchom svedčí aj novozaložené Hudobné múzeum. Keďže okrem iného ponúka aj výstavu poľského alternatívneho umenia, tak trochu sa v ňom ocitnete ako v „inom svete“.

„Je to pravdepodobne najnovšie múzeum, ktoré vo Varšave nájdete. Dočasne sa tu nachádza múzeum súčasného umenia, ktoré vzniklo len tento rok a do prevádzky bolo uvedené len za niekoľko týždňov. Budova kedysi bola v Berlíne a slúžila ako dočasný domov Múzea berlínskeho súčasného umenia. Miestnym obyvateľom sa tu páči a je to veľmi obľúbené miesto,“ prezradil turistický sprievodca Lukasz Blaszczykowski.

Ako sme už spomínali, Varšava bola počas druhej svetovej vojny takmer úplne zruinovaná Nemcami. Jedným z miest, ktoré po roku 1944 prešlo kompletnou rekonštrukciou, avšak svoj historický vzhľad si zachovalo dodnes, je Staré mesto. Medzi prvé obnovené pamiatky, patrí socha kráľa Žigmunda, ktorá je prvým svetským monumentom vo Varšave.

Bola vybudovaná poľským kráľom Vladislavom IX. pre svojho otca Žigmunda I. Vysoká je 22 metrov a na jej vrchu vidieť Žigmunda, držiaceho meč, keďže bol bojovník, ale zároveň aj kríž, lebo bol kráľom, ktorý chcel v Poľsku zaviesť katolícke kráľovstvo. S touto úctyhodnou pamiatkou sa však spája smutná legenda.

„Keby meč prestal mieriť na oblohu, Varšava by bola zničená. To sa stalo bohužiaľ v septembri 1944 počas poslednej fázy Varšavského povstania, kedy bol monument zničený Nemcami. Socha Žigmunda spadla, a zrútila sa z nej jeho ruka s mečom, a následne v tom čase aj celá Varšava. A tak dnes všetci veria v to, že meč už nikdy neprestane ukazovať na oblohu,“ opísal nám sprievodca.

Galéria k článku

Najkrajší výhľad nie je z Paláca vedy a kultúry

V Starom meste ale ešte zostaneme a nahliadneme aj do sídla poľských kráľov, ktoré obývali od 17. storočia. Ide o – tzv. Kráľovský hrad. Ako uviedol Blaszczykowski, najprv to bola budova s drevenou štruktúrou.

„Neskôr, keď Poľsko a Litva zriadili spoločnú úniu spravovanú jedným kráľom, Varšava bola uprostred cesty medzi Vilniusom, teda hlavným mestom Litvy a Krakovom – metropolou Poľska. Odvtedy králi sídlili v tomto hrade. Neboli z toho síce z rôznych príčin nadšení, ale tak to jednoducho bolo. Paradoxne je tento hrad jedným z najmladších v celej Európe.“

Rekonštrukčné práce hradu sa skončili v roku 1984, kedy ho navštívili i prví záujemcovia. Dnes si tu môžete pozrieť napríklad rôzne umelecké expozície a taktiež sa tu slávia rôzne štátne výročia. V historickom duchu sa nesie i zrenovovaná katedrála sv. Jána Krstiteľa, v ktorej boli kedysi korunované ženy poľských kráľov.

A teraz sa presunieme na strechu, konkrétne Varšavskej univerzity, na ktorej sa nachádza Botanická záhrada. Výhľad, ktorý na celé mesto ponúka, bol azda jedným z najuchvátenejších, aké sme vo Varšave videli.

„Táto budova je pravdepodobne posledným príkladom postmodernej architektúry v Poľsku. Vznikla prácou viacerých architektov a najzaujímavejšie na nej je, že táto strecha je najväčšou strešnou záhradou v Európe. Ide o jednu z najzaujímavejších stavieb novodobej architektúry vo Varšave. Nie je to až taká stará stavba, má asi 20 rokov,“ dodal Blaszczykowski.

Môžeme povedať, že ide o doslova spojenie krásneho s užitočným, keďže sa na jednej strane môžete pokochať jedinečným prostredím, alebo sa na druhej ponoríte do knižnice, ktorá ukrýva viac ako tri milióny kníh.

S plným žalúdkom sa spoznáva lepšie

Zo spoznávania historických pamiatok Varšavy sa teraz presunieme rovne do kuchyne. Vedeli ste, že tradičným obľúbeným poľským jedlom je tzv. Wiener schnitzel – bravčový rezeň, podávaný so zemiakmi a kapustou?

No, nebudeme predbiehať, a začneme pekne po poriadku – teda raňajkami. Tie si vo Varšave môžete vychutnať na Raňajkovom trhu, ktorý nájdete v rôznych častiach mesta. My sme jeden z nich navštívili, a dozvedeli sme sa, že každý víkend sa na ňom v priemere predá až 19-tisíc porcií raňajok.

„Je tu veľmi veľa možností a je zložité vybrať si len jedno jedlo, a to najlepšie. Niekedy vám rozhodovanie zaberie aj desať minút. V ponuke je skutočne množstvo jedál z celého sveta. Je tam naozaj veľký výber a čo je dôležité, že vám navaria presne podľa vašej chuti, podľa toho čo chcete, teda nejde o nejaký výrobný biznis. Nájdete tu oveľa kvalitnejšiu stravu, je preto oveľa lepšie a zábavnejšie prísť sa najesť práve sem. Môžete sem prísť s celou rodinou, vybrať si napríklad niečo z brazílskej či poľskej kuchyne a najesť sa priamo na tráve, naozaj to všetkým odporúčam,“ povedal nám jeden z návštevníkov.

Ak však radšej obľubujete raňajky v pohodlí svojho domova, nezúfajte. Na podobný trh sa totiž môžete vybrať aj večer. Obľúbený Night Market, ponúka bohatý výber rôznych street-foodových špecialít z viacerých exotických oblastí. Na mieste hrá hudba, čiže jeho jedinečná atmosféra sa na vás doslova nalepí už od samotného začiatku.

„Táto akcia začala minulý rok a koná sa cez víkendy počas jari a leta na opustenej vlakovej stanici blízko centra mesta. Vyzerá to ako ázijský veľtrh niekde v Bangkoku, kde si môžete dať pivo či úžasné jedlo. Koná sa od piatka do nedele od neskorého popoludnia zhruba do jednej ráno,“ prezradil Blaszczykowski.

Veľmi obľúbené sú podľa neho vo Varšave aj halušky či rôzne druhy polievok. My sme ochutnali trošku netradičnejšiu, no veľmi populárnu, studenú – cviklovú polievku, ktorá bola ľahká a svieža. O náš kulinársky zážitok sa ale zaiste postarala päťchodová večera, na ktorej sme si pochutnali v rámci festivalu – Fine Dinning Week, ktorý aj tento rok ponúkol tradičné poľské jedlá v rôznych chuťových kombináciách. O Varšave teda môžeme povedať, že je stretom gurmánskych, historických i kultúrnych zážitkov.

 

Autorka: IVANA PADOVÁ

Komentáre