Vatikán oznámil termín pohrebu pápeža Františka

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované: 15.10 hod.

Vatikán oznámil, že pohreb pápeža Františka sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10.00 hod. na Námestí sv. Petra, pričom bohoslužbe bude predsedať dekan kolégia kardinálov Giovanni Battista Re. Následne bude rakva s jeho pozostatkami prenesená do Baziliky sv. Petra a odtiaľ do rímskej baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude pochovaný.

V Kaplnke Domu sv. Marty je vystavená otvorená rakva, v ktorej je uložené telo pápeža oblečené do červeného ornátu s mitrou na hlave a ružencom v založených dlaniach. Rakva bude v stredu (23.4.) o 9.00 hod. prenesená v sprievode kardinálov do Baziliky sv. Petra, kde si Františka bude môcť uctiť aj verejnosť.

Kardinál Kevin Joseph Farrell, camerlengo Svätej rímskej cirkvi, ktorý predsedal obradu potvrdenia smrti a uloženia tela Františka do rakvy, a traja asistenti dohliadnu na zlomenie jeho prsteňa a olovenej pečate, aby ich nemohol použiť nikto iný. Zároveň boli zapečatené dvere pápežského apartmánu na treťom poschodí Apoštolského paláca a apartmánu na druhom poschodí Domu sv. Marty, kde Svätý Otec býval.

Pápežský komorník večer pred pohrebom (25.4.) bude viesť špeciálny obrad, počas ktorého dajú Františkovi na tvár bielu šatku. Do rakvy vložia mešec s mincami, ktoré boli vyrazené počas jeho pontifikátu spolu s dokumentom o pontifikáte. Druhý exemplár tohto dokumentu bude uchovaný vo vatikánskych archívoch. Rakva sa následne zatvorí a zapečatí.

Talianska vláda v súvislosti s úmrtím pápeža vyhlásila päťdňový štátny smútok. Vlajky pred štátnymi budovami sú spustené na pol žrde. V Ríme boli zavedené prísne bezpečnostné opatrenia. Pohrebu sa zúčastní viacero svetových lídrov vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckého kancelára Olafa Scholza, šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, poľského prezidenta Andrzeja Dudu či ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Do Ríma pricestuje aj šéf Bieleho domu Donald Trump s manželkou Melaniou, španielsky kráľovský pár Filip VI. a Letícia, brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, argentínsky prezident Javier Milei či britský premiér Keir Starmer. Kremeľ potvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastní pápežského pohrebu.

Deväť dní od pohrebu Františka bude takzvané novendiale, počas ktorých sa slúžia zádušné omše za pápeža. Toto obdobie sa začne samotnou pohrebnou omšou a ďalšie dni bohoslužbami v kapitulách patriarchálnych bazilík či v rímskej kúrii.

Foto
Pápež František zomrel na mozgovú príhodu (Ilustračná fotografia) / TASR

Z úmrtného listu, ktorý včera (21.4.) vo večerných hodinách zverejnil Vatikán, vyplýva, že pápež František zomrel na mozgovú príhodu. Tá spôsobila kómu a nezvratné zlyhanie srdca. Svätý Otec strávil päť týždňov v nemocnici Gemelli, kde bol hospitalizovaný s dvojitým zápalom pľúc. Následne bol prepustený do domácej liečby, ktorá trvala takmer mesiac. Úmrtný list podpísal riaditeľ zdravotníctva Mestského štátu Vatikán, profesor Andrea Arcangeli.

Pápež zomrel včera o 7.35 hod. vo svojom byte v Dome svätej Marty vo Vatikáne, a to na mozgovú príhodu, kómu a nezvratný kardiocirkulačný kolaps. Predtým ho postihla epizóda akútneho zlyhania dýchania, keď v nemocnici prekonal dvojitý zápal pľúc. Zároveň mal arteriálnu hypertenziu (vysoký krvný tlak), mnohopočetné bronchiektázie (chronické ochorenie dýchacích ciest, pri ktorom dochádza k trvalému rozšíreniu priedušiek a ich steny sa nedokážu efektívne čistiť od hlienu) a cukrovku druhého typu. 

Vatikán zverejnil aj poslednú vôľu pápeža Františka, v ktorej vyjadril, že chce byť pochovaný v jednoduchej, nezdobenej hrobke v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore:

„Miserando atque Eligendo. V mene najsvätejšej Trojice. Amen. S pocitom, že sa blíži súmrak môjho pozemského života, a so živou nádejou vo večný život chcem vyjadriť svoju poslednú vôľu, len pokiaľ ide o miesto môjho pochovania. Svoj život a kňazskú i biskupskú službu som vždy zveroval Matke nášho Pána, Preblahoslavenej Panne Márii. Preto žiadam, aby moje pozemské pozostatky spočinuli v očakávaní dňa zmŕtvychvstania v Pápežskej bazilike Santa Maria Maggiore.“

Svätý Otec navštívil Santa Maria Maggiore pred a po každej apoštolskej ceste. Jeho hrobka bude v bočnej lodi baziliky a pripojil aj nákres pre lepšiu prehľadnosť. František v závete uviedol, že náklady na jeho pohreb boli vopred dohodnuté:

„Hrobka musí byť v zemi; jednoduchá, bez osobitnej výzdoby a s jediným nápisom: Franciscus.“

Hlava katolíckej cirkvi v závere poslednej vôle požiadala Pána, aby dal zaslúženú odmenu tým, ktorí ju milovali a budú sa za ňu naďalej modliť:

„Utrpenie, ktoré sa stalo prítomným v poslednej časti môjho života, som obetoval Pánovi za svetový mier a bratstvo medzi národmi.“

Svätý Otec adresoval jedny z posledných slov svojmu osobnému ošetrovateľovi Massimilianovi Strappettimu, ktorému sa poďakoval za to, že ho povzbudil, aby na Veľkonočnú nedeľu (20.4.) pozdravil ľudí:

„Ďakujem, že ste ma priviedli späť na námestie.“

František počas veľkonočných sviatkov pôsobil vyčerpane. Napriek tomu pozdravil davy ľudí a poslednýkrát sa previezol v papamobile. Zhruba 15 minút, obklopený svojimi ochrankármi, mával tisíckam veriacim a žehnal deti. V popoludňajších hodinách oddychoval vo svojej vatikánskej rezidencii v Dome sv. Marty a navečeral sa.

Zdravotný stav pontifika sa zhoršil v pondelok približne o 5.30 hod. Po viac ako hodine zakýval Strappettimu zo svojej postele a upadol do kómy. František bol vyhlásený za mŕtveho o 7.35 hod. Jeho blízki spolupracovníci tvrdia, že netrpel a smrť nastala rýchlo. Svätý Otec pripisoval Strappettimu zásluhu na tom, že mu raz zachránil život, keď ho presvedčil, aby absolvoval operáciu zápalu v čreve.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre