Včelársky skanzen v Moravanoch ponúka aj apiterapiu

VýchodZaujímavosti

Návštevníci si môžu pozrieť historické úle.

Živý včelársky skanzen v Moravanoch v okrese Michalovce poskytuje návštevníkom možnosť zoznámiť sa so životom včiel v historických úľoch i prácou včelárov. Zároveň ponúka aj apiterapiu. Exteriérové múzeum včelárstva vzniklo vďaka aktívnej včelárskej komunite.

„Zvedavci, nadšenci aj rodiny s deťmi v skanzene objavia včelín v podobe domčeka, ktorý je upravený na spánok a oddych priamo na včelích úľoch. Stačí si iba ľahnúť do apidomčeka, dýchať vzduch s vôňou medu, vosku, propolisu a započúvať sa do pokojného bzučania pod vami,“ uviedla výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus (KOCR KRT) Lenka Vargová Jurková.

Foto
Skanzen ponúka pohľad na historické úle / www.facebook.com/RastoTrnka

Dobové úle, akými sú rôzne kláty, figurálne, slamené či šašinové úle, ale aj moderné úle používané v súčasnosti, všetky obývané včelími rodinami. Toto všetko môžu návštevníci vidieť v obecnom parku.

„Včelárska, ale i laická verejnosť si bude môcť pozrieť život včiel bezpečne s podrobnými informáciami a odborným výkladom,“ dodala Vargová Jurková.

Miestni včelári sa zároveň s návštevníkmi podelia o svoje skúsenosti s chovom včiel formou prednášok i praktických ukážok. Podobný areál, ktorý sa nachádza v Hrabušiciach na Spiši, sa podľa Vargovej Jurkovej stretol s obrovským úspechom:

„Navštevujú ho rodiny s deťmi, turisti, cyklisti, ale aj organizované výlety. Je to ideálne miesto aj na školské výlety a fakultatívne výlety počas dlhšej dovolenky. Preto veríme, že aj Moravany sa na Zemplíne stanú rovnako obľúbeným miestom.“

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka pripomenul, že v obci tiež od minulého roka funguje projekt Moravany po vode za poznaním, ktorý umožňuje vodákom výlet povodím rieky Ondava.

 

Zdroj: TASR

Komentáre