Včelie rodiny v centre Košíc pomáhajú skvalitniť mestské ovzdušie

KošiceZaujímavosti

V metropole východu by mohol vzniknúť nový náučný chodník.

Počas leta v mestskej časti Košice – Staré Mesto pribudli dve včelie rodiny, ktoré sa nachádzajú na Mlynskej ulici. Tento projekt vznikol v spolupráci Východoslovenských elektrární a občianskeho združenia Príbeh včely.

„Rastúci záujem o chov včiel v mestách vznikol aj ako reakcia na správy o hromadných úhynoch a ohrození včiel. Väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že príčinou je kombinácia viacerých faktorov. Preto v súčasnosti práve mestské prostredie, paradoxne, často vyhovuje včelám viac ako to, ktoré je za jeho hranicou. Znečistenie ovzdušia znášajú včely lepšie ako pesticídy na vidieku. Významnou výhodou mesta je tiež menšia veternosť a vyššie teploty, čo včelám iba prospieva,“ povedal pre Rádio Košice Marián Krupeľák z OZ Príbeh včely.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Cieľom projektu je predovšetkým propagácia včelárenia a významu včelej populácie pre laickú verejnosť, pretože najvýznamnejšou úlohou včiel  je práve opeľovanie.

„V tomto trende by sme radi pokračovali. Chceli by sme zriadiť mestskú včelnicu s náučným chodníkom pre širokú verejnosť. V prípade udržateľnosti tohto projektu, rozvoja ďalších projektov chovu včiel v meste si sľubujeme prínos v zmysle podpory opeľovania mestskej zelene, a tým aj skvalitnenie mestského ovzdušia,“ dodal Krupeľák s tým, že plánujú prepojiť klasické včelárenie s IT technológiami.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre