Vedci objavili pozostatky nového druhu lietajúceho dinosaura

EurópaZaujímavosti

Z Bavorska sú známe všetky vzorky archeopteryxa.

Nemeckí vedci našli pozostatky nového druhu lietajúceho dinosaura, ktorý mával krídlami ako krkavec. Tento objav zároveň prispieva k objasneniu vývinu súčasných vtákov. Za najstaršieho lietajúceho vtáka bol od roku 1861 považovaný archeopteryx, malý operený dinosaurus približne veľkosti vrany, ktorý žil v močariskách pred 150 miliónmi rokov.

Foto
Pozostatky nového druhu lietajúceho dinosaura alcmonavis poeschli / TASR

Paleontológovia z Univerzity Ľudovíta a Maximiliána (LMU) v Mníchove a švajčiarskej Fribourskej univerzity (UF) skúmali skalné útvary v Bavorsku, kde sa našli takmer všetky známe vzorky archeopteryxa. Bádatelia svoj objav skameneného krídla spočiatku pripisovali práve archeopteryxovi. Neskôr našli niekoľko odlišných znakov. „Sú tam podobnosti, ale po detailnom porovnaní s archeopteryxom a ďalšími, geologicky mladšími vtákmi jeho fosílne pozostatky naznačili, že máme do činenia s trocha odvodenejším vtákom,“ uviedol hlavný autor štúdie Oliver Rauhut z Oddelenia LMU pre vedy o Zemi a environmentálne vedy.

Nový vtákovitý dinosaurus dostal názov alcmonavis poeschli, a to podľa keltského výrazu pre neďalekú rieku a vedcovi, ktorý fosíliu objavil, vedúcom archeologických prác Rolandovi Poeschlovi. Tento druh je doposiaľ najvtákovitejším dinosaurom, aký sa kedy objavil. Alcmonavis poeschli je podstatne väčší než archeopteryx. Vo svojich krídlových kostiach má viac zárezov, čo poukazuje na svaly, ktoré mu umožňovali aktívne mávať krídlami. Táto črta je charakteristická pre súčasné vtáky. „Jeho adaptácia ukazuje, že evolúcia letu musela napredovať pomerne rýchlo,“ uzavrel Christian Foth z UF.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre