Vedci stratili kontrolu nad vesmírnym teleskopom Spektr-R

EurópaSpravodajstvo

Svoju životnosť už prekročil o tri roky.

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos dnes (12.1.) oznámila, že jej špecialisti sa snažia odstrániť problémy, ktoré im bránia ovládať vesmírny rádioteleskop Spektr-R. Napriek tomu, že stále vysiela svoj signál, vedci ho od piatka (11.1.) nedokážu riadiť. Ďalší pokus o opätovné získanie kontroly nad rádioteleskopom je naplánovaný na zajtra (13.1.). Vedúci vedeckého programu RadioAstron Jurij Kovaľov uviedol, že vedci sa budú pokúšať nadviazať s družicou spojenie dovtedy, kým bude vysielať signál a zasielať údaje.

Foto
Spektr-R / Twitter

Zariadenie Spektr-R je súčasťou medzinárodného projektu RadioAstron. Astrofyzikálne pozorovania sa realizujú pomocou pozemných rádiových teleskopov, ktorých je viac ako štyridsať a orbitálneho observatória Spektr-R. Pozemné teleskopy sa nachádzajú v Austrálii, Čile, Číne, západnej Európe, Indii, Japonsku, Južnej Kórei, Mexiku, Rusku, Ukrajine, Južnej Afrike a USA. V rámci programu pozorujú ten istý rádiový zdroj ako družica, pričom v dôsledku veľkého rozpätia interferometra dosahujú veľmi vysoké rozlíšenie. Spektr-R v spolupráci s pozemnými rádioteleskopmi mal dosahovať 30- až 50-krát lepšie výsledky než rádioteleskopy v čase začiatku jeho misie.

Družicu vypustili v roku 2011. Svoju odhadovanú životnosť už prekročila o tri roky. Bola konštruovaná tak, aby mohla študovať jadrá galaxií, superhmotné čierne diery, magnetické polia, gravitačné pole Zeme, kozmické žiarenie, môže detekovať rôzne kozmologické efekty, prejavy temnej hmoty a temnej energie, ale aj študovať oblasti formovania nových hviezd a planetárnych sústav. Úlohou družice je určovať vzdialenosti pulzarov a ďalších galaktických rádiových zdrojov, pričom by sa mala venovať aj monitorovaniu slnečného vetra.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre