Vedci z TUKE nadviazali prvý kontakt so slovenskou družicou

KošiceSpravodajstvo

Do vesmíru bola vynesená v utorok.

Štvrtá slovenská družica GRBBeta bola na obežnú dráhu Zeme úspešne vypustená. Vedecký tím sa s ňou prvýkrát spojil v utorok (9.7.) o 23.03 hod, čo potvrdilo, že štart rakety Ariane 6 z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane sa udial bez problémov.

„Od momentu nadviazania spojenia sa začalo preverovanie funkčnosti jednotlivých subsystémov družice ako napríklad otvorenie antén, kontrola stavu batérie a jej dobíjanie, skontrolovali sa teploty družice a solárnych panelov, skontrolovala sa efektívnosť chladiča kamery a podobne. Podarilo sa zapnutie GPS a GRB detektora,“ uviedol vedúci Katedry manažmentu leteckej prevádzky Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Peter Hanák.

Foto
Na obežnú dráhu ju v utorok spolu s ďalšími satelitmi vyniesla nová európska nosná raketa Ariane 6 / TASR

Počas nasledujúcich preletov sa budú preverovať jednotlivé systémy a vykonávať potrebné merania pre overenie správneho fungovania družice. Vedecký tím sa pokúsi tiež spustiť meranie gama zábleskov a oživiť UV kameru družice.

Letecká fakulta TUKE spolupracuje na projekte spolu s medzinárodnými partnermi a s finančnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Platformu družice dodáva slovenská spoločnosť Spacemanic.

GRBBeta s rozmermi 10 krát 10 krát 22,7 centimetra predchádzala družica GRBAlpha, kde hlavným vedeckým experimentom je detektor gama zábleskov. Družica má zároveň poskytovať služby aj rádioamatérom. Na obežnú dráhu ju v utorok spolu s ďalšími satelitmi vyniesla nová európska nosná raketa Ariane 6.

 

Zdroj: TASR

Komentáre