Vedci zistili, že dlhý covid môže viesť k poškodeniu orgánov

SvetKoronavírus

Potvrdili to viaceré vyšetrenia.

Z najnovšej štúdie v časopise Lancet Respiratory Medicine vyplýva, že pacienti, ktorí trpia postcovidovým syndrómom alebo takzvaným dlhým covidom majú po prijatí do nemocnice väčšiu pravdepodobnosť poškodenia hlavných orgánov. Vedci skúmali 259 pacientov s koronavírusom, ktorí boli hospitalizovaní. Skenovanie magnetickou rezonanciou odhalilo, že mali trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať abnormality vo viacerých orgánoch vrátane pľúc, mozgu či obličiek. Z tohto dôvodu vedci predpokladajú, že existuje súvislosť so závažnosťou ochorenia.

Jednou z vedúcich výskumníkov štúdie je Betty Ramanová z Oxfordskej univerzity. Podľa jej slov je jasné, že u ľudí s dlhým covidom je pravdepodobnejšie, že utrpeli nejaké poškodenie orgánov:

„Vek pacienta, ako vážne bol chorý na COVID-19, ako aj to, či mal súčasne iné ochorenia, to všetko boli významné faktory v tom, či sme zistili poškodenie týchto dôležitých orgánov v tele, alebo nie.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Niektoré symptómy sa zhodujú s príznakmi poškodenia orgánov, ktoré odhalili vyšetrenia magnetickou rezonanciou. Ide napríklad o tlak na hrudi či kašeľ s abnormalitami v pľúcach. Nie všetky symptómy pacientov s dlhým covidom mohli priamo súvisieť s tým, čo bolo vidieť na skenoch.

Ramanová dodala, že abnormality vo viac ako jednom orgáne boli bežnejšie u ľudí, ktorí boli hospitalizovaní a stále hlásili problémy s fyzickým a duševným zdravím po tom, čo sa zotavili z počiatočnej infekcie:

„Vidíme, že ľudia s multiorgánovou patológiou na magnetickej rezonancii – to znamená, že mali postihnuté viac ako dva orgány – mali štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť ťažké a veľmi ťažké duševné a fyzické postihnutie.“

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre