Vedenie FC Košice reaguje na slabý štart – vymenovalo novú trénerskú dvojicu

KošiceŠport

Vedenie futbalového klubu FC Košice zareagovalo na nevydarený úvod druholigovej sezóny a v pondelok odvolalo celý realizačný tím. Mužstvo nováčika súťaže preberú z rúk tandemu Gejzu Farkaša a Miroslava Soviča noví tréneri Marek Fabuľa a Peter Šinglár.

Foto
Futbalisti FC Košice nastúpia v najbližšom zápase pod novým velením / KOŠICE ONLINE

„Po výkonoch v prvých štyroch kolách sa vedenie klubu a akcionári rozhodli pre zmenu celého realizačného tímu. Dohodli sme sa s Marekom Fabuľom, ktorý prevezme tím. Podpísali sme s ním trojročný kontrakt, pričom nový realizačný tím si zostaví on sám. Mužstvo povedie už v pohárovom zápase v Bardejovskej Novej Vsi,“ povedal nám na margo zmeny prezident klubu Dušan Trnka.

„Žlto-modrí“ získali v prvých štyroch kolách iba jediný bod pri celkovom skóre 6:9. Vedenie klubu si tak od nových trénerov sľubuje zlepšenie výsledkov a spevnenie obrany.

„Niektoré zápasy boli tesné a mali sme v nich aj kúsok. Chápeme, že sme mali aj ťažký žreb, ale cítime, že mužstvo potrebuje impulz. Kvalita je tu totiž určite vyššia, než hovoria doterajšie výsledky. Od pána Fabuľu očakávam vizionárske opatrenia, ktoré tento zlý štart napravia,“ poznamenal Trnka.

Doterajšiemu trénerovi Sovičovi ponúknu v klube pokračovanie spolupráce v nejakej inej pozícii. Zodpovednosť za A-mužstvo však prechádza od tejto chvíle do rúk Mareka Fabuľu.

„Ponuka prišla po zápase s Bardejovom. Akceptoval som stretnutie a na ňom sme sa dohodli na spolupráci. Odprezentovali sme si vízie a poviem iba toľko – som veľmi rád, že ma košický klub oslovil. Môže to byť dlhodobá spolupráca a spoločne môžeme vybudovať silný klub, ktorý vytvorí solídnu konkurenciu ostatným súperom. Prioritou bude uspokojiť náročných košických divákov. Sú zvyknutí na kvalitný futbal a my chceme bojovať o ich priazeň. Tak, aby sme si ich získali pred dobudovaním nového štadióna. Verím, že z dlhodobejšej perspektívy zabojujeme o postup do prvej ligy, ale teraz je prioritou nasmerovať mužstvo na správnu cestu po slabšom štarte do sezóny,“ rozhovoril sa tréner, ktorý sa vrátil do metropoly východu po štyroch rokoch. V roku 2014 pôsobil vo vtedajšom MFK Košice, odkiaľ sa na jeseň presunul do Podbrezovej.

Väčšinu hráčov pozná a hru FC Košice sledoval naživo aj počas nedávneho zápasu v Poprade.

„Sú tu chlapci, ktorí majú skúsenosti s ligovým futbalom a dôležité je, aby si spomenuli, že ten futbal je oveľa rýchlejší a aj myslenie musí byť rýchlejšie. Futbal hrať vedia a my im to musíme pripomenúť,“ upozornil Marek Fabuľa, ktorý plánuje nastaviť systém tak, aby sa v ňom cítil každý hráč komfortne.

„Potrebujeme to nastaviť tak, aby sme každému ušili správny kabát a aby si to celé sadlo. Som známy tím, že nemám rád veľa gólov vo vlastnej sieti. V tomto musíme urobiť poriadok, ale nechceme byť betonári. Chceme byť aj veľmi nebezpeční dopredu. Vojny však vyhráva dobrá obrana.“

Za svojho asistenta si vybral Fabuľa bývalého košického kapitána Petra Šinglára.

Peter je košickou persónou a odviedol tu kusisko práce. Som rád, že prijal našu ponuku na spoluprácu. Spolupracovať chcem aj s Mirom Guzom, ktorý je šéfom mládeže a určite ponúknem pokračovanie spolupráce s trénerom brankárov Mariánom Kellom. Uvidíme, ako na to zareaguje. Ešte som s ním totiž nehovoril. Radi by sme doniesli aj ďalších kvalitných ľudí, ale nechceme ísť do megalomanských vecí. Peňaženka je nejako nastavená a tomu sa prispôsobíme. Podstatné je, aby fungovala chémia v realizačnom tíme i v šatni,“ naznačil svoje plány Marek Fabuľa, ktorý pochopiteľne nevylučuje ani snahu o posilnenie kádra.

„Aj toto je závislé od finančných možností klubu. Ak pôjde niekto dnu, najprv musí ísť niekto von. Uvidíme teda. Mužstvo potrebuje doplniť, potrebuje impulz. Máme na to čas do konca septembra, ale nejdeme strmhlav a nebudeme to meniť za každú cenu. Možno týmto chlapcom sadne iný systém a reštart myslenia im pomôže. Nechceme nikoho strašiť vyhadzovaním,“ ubezpečil tréner s fortunaligovými skúsenosťami.

Na zlepšenie psychického stavu tímu veľa času nemá. Po stredajšom zápase druhého kola Slovnaft Cupu v Bardejovskej Novej Vsi pocestujú Košičania do Skalice a následne privítajú béčko Žiliny.

„Teraz si nastavíme nejaké veci v hlavách a uvidíme, ako to bude vyzerať v Bardejovskej. Potom nás totiž čaká veľmi náročný zápas v Skalici a to bude pre nás ostrý test,“ poznamenal Fabuľa.

Samotných hráčov trénerská zmena prekvapila, no po nevydarenom vstupe do sezóny reakciu zo strany vedenia očakávali.

„O zmene sme sa dozvedeli v pondelok, ale všetci vieme, že potrebujeme upokojiť atmosféru i našu hru. Hlavne v prvom polčase proti Bardejovu to totiž naozaj nevyzeralo dobre. Musíme sa ukľudniť a začať hrať futbal. Potrebujeme pocítiť víťazstvo a zase sa tešiť z futbalu. Verím, že zlomom bude už najbližší zápas v pohári,“ zaželal si obranca František Pavúk, ktorého príchod Mareka Fabuľu potešil. V minulosti už totiž pod jeho vedením pôsobil a pozná ho ako kvalitného trénera. „Tu na ihrisku v Barci som s ním začal trénovať, keď prišiel do MFK Košice. Bol tu aj pri béčku a poznám ho veľmi dobre. Na očakávania tu však nie sme my, to on musí očakávať zlepšené výkony od nás. Verím, že bude správnym impulzom.“

AUTOR: KOŠICE ONLINE

Komentáre