Veľké osobnosti vybrali tím študentov. Skúsenosti dodá majster Slovenska (FOTO)

KošiceŠport

Zjednoteného tímu troch košických univerzít sa ujali tri veľké osobnosti slovenského hokeja. Majstri sveta Ladislav Nagy s Rastislavom Staňom a víťaz Stanleyho pohára Jiří Bicek prijali výzvu vybrať historicky prvú zostavu univerzitného mužstva Spartacus, ktoré bude v novej sezóne nováčikom Európskej univerzitnej hokejovej ligy (EUHL).

Foto
Tréneri Krehlík a Bicek počas výberového kempu / KOŠICE ONLINE

V rámci try-outu určeného pre študentov Technickej univerzity, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie sa prišlo do Crow arény predstaviť 7 brankárov a 16 korčuliarov.

„Milo ma prekvapili záujem a kvalita hráčov. Ak k tomu pripočítam desiatich chlapcov, ktorí nemohli prísť kvôli dovolenkám či školským povinnostiam, tak na sezónu by sme mali mať kompletné štyri formácie. Vzhľadom na časovú tieseň, v ktorej celý projekt vznikol, ide o dobré čísla,“ zhodnotil výberový kemp študentského tímu Ladislav Nagy. Najväčším otáznikom je podľa majstra sveta ľadová plocha. „V Crow aréne sa totiž teraz udomácnil aj HC Košice a priestor pre univerzitný hokej je teraz značne limitovaný.

Zjednoteného študentského tímu sa trénersky ujal Dušan Krehlík, ktorému vypomáhal priamo na ľade Jiří Bicek. Nagy so Staňom sledovali úroveň jednotlivých hráčov z hľadiska.

„Viacerí chlapci vyrastali v HC Košice a majú teda slušnú kvalitu. Päť či šesť hráčov má veľmi dobrú úroveň, menšie problémy s korčuľovaním mali iba niekoľkí chalani. Všetci sa však v rámci tréningov snažili a mne sa to páčilo,“ odprezentoval svoje dojmy Nagy.

Foto
Peter Boltun vyhral slovenskú extraligu i prvú ligu. Teraz ho čaká EUHL / KOŠICE ONLINE

Najskúsenejším hráčom na ľade bol jednoznačne Peter Boltun. Dvadsaťdeväťročný michalovský odchovanec získal v roku 2014 majstrovský titul s HC Košice. Extraligovú kariéru ukončil pre zranenie kolena, ktoré si vyžiadalo štyri operácie.

„Bolty mi volal a informoval sa o projekte. Sám som bol milo prekvapený, že študuje na vysokej škole. O jeho kvalitách nepochybujem, jeho jediným problémom je koleno. Verím, že bude zdravý a zvládne zápasové zaťaženie. Pre tento tím by bol cennou posilou,“ vyslovil sa majster sveta z roku 2002.

„Ak povie koleno áno, tak začnem pracovať na kondícii. Ak to pôjde, tak rád pomôžem chlapcom skúsenosťami,“ priblížil svoju situáciu Boltun, ktorý je študentom tretieho ročníka hutníctva na Fakulte metalurgie a recyklácie. Na ľad chodil v poslednom čase raz týždenne s partiou v Michalovciach. Teraz sa mu črtá šanca na návrat do súťažného hokeja.

„Som študent Technickej univerzity a prišiel mi email, že tu vzniká nový študentský tím. Oslovilo ma, že to vzali pod krídla Laco Nagy s Jirkom Bicekom. Tento tryout som vzal ako zábavu a sám som bol zvedavý na to, čo povie koleno. Poriadny hokej som totiž nehral štyri roky a za ten čas som aj pribral. Uvidíme teda, čo z toho bude,“ pousmial sa útočník, ktorý odohral vyše tristo zápasov v extralige.

Galéria k článku

Novozložený tím čaká v EUHL 24 zápasov základnej časti. Pred samotným štartom sezóny by Košičania radi odohrali aj nejaký prípravný duel.

„Všetko závisí od ľadov. Pôvodne sme mali mať na celú sezónu veľkú šatňu, ktorú využíva A-tím HC Košice. Sme teda v neistote a teraz sme vďační aspoň za tri tréningy,“ povzdychol si L. Nagy, ktorý sa ujal v Spartacuse manažérskej roly. „Vždy ma lákali manažérske výzvy. Máme veľa kontaktov a viem vybaviť veľa vecí. Toto je pre mňa niečo nové a na začiatku nového roka by som chcel absolvovať stáž na nejakej inej univerzite. Objavujem nový hokejový svet, ale určite ma to baví.“

Na univerzitnom projekte ho zaujala práve šanca ponúknuť priestor hokejistom, ktorí sa rozhodli pre štúdium, no nechcú zavesiť korčule na klinec.

„Veľa mladých hokejistov končí v juniorskom veku. Je skvelé, ak môžu pokračovať zásluhou štúdia. Ak by bol niekto veľmi šikovný, tak ho môžeme posunúť na inú európsku univerzitu či do Ameriky. Je to rozumný projekt, ktorý bude napredovať. Chceme, aby to bolo do piatich rokov na špičkovej úrovni,“ naznačil plány Ladislav Nagy. Od nováčikovskej sezóny v EUHL nemá prehnané očakávania. „Chceme byť dôstojným súperom. Je to náš prvý rok a všetko pre nás bude nové. Napriek tomu nechceme iba prehrávať. Budeme sa učiť za pochodu.“

 

Komentáre