Veľkokapacitné kontajnery dostávajú na jar zabrať, každý pohodený odpad je začiatkom čiernej skládky

KošiceSpravodajstvo

Každá mestská časť ma niekoľko veľkokapacitných kontajnerov, niektorých druhov odpadov by ste sa ale mali zbaviť inak.

Ak vás teplejšie počasie láka k jarnému upratovaniu, mali by ste tak urobiť ekologicky a nevyhadzovať väčší odpad pri bežných kontajneroviskách, pri ktorých takto vznikajú skládky uprostred sídlisk. Spoločnosť KOSIT spravuje v každej mestskej časti niekoľko veľkokapacitných kontajnerov, do ktorých sa dá vyhodiť aj väčší odpad ako starý nábytok či nepoužívané koberce.

Do veľkokapacitných kontajnerov nepatrí triedený odpad, kuchynský odpad a bioodpad. Takisto by sa do kontajnerov nemal vhadzovať tlejúci, výbušný a nebezpečný odpad, obaly z horľavých látok, horľavé kvapaliny a nehasené vápno.

„Spoločnosť KOSIT na základe zmluvy s magistrátom rozmiestňuje v meste Košice veľkokapacitné kontajnery celoročne. Na jar a jeseň je počet kontajnerov v meste prirodzene vyšší. Kam umiestniť  kontajner a v akých intervaloch ho vyniesť, o tom rozhoduje mesto Košice,“ informoval PR manažér spoločnosti KOSIT Jozef Verbovský.

Foto
Pre veľkokapacitné kontajnery je potrebné na sídliskách nájsť vhodné miesto / KOŠICE ONLINE

Dopyt po veľkokapacitných kontajneroch je celý rok, no zvyšuje sa s príchodom jari. Okrem toho je v Košiciach päť zberných dvorov, kam môžu obyvatelia odpad odviesť počas celého roka. Rozmerný odpad pri kontajneroch je napriek tomu v Košiciach bežným javom. Pritom každý väčší odpad pohodený na zemi je možné vnímať ako čiernu skládku.

„Neporiadok okolo kontajnerov evidujeme každý rok. Snažíme sa operatívne reagovať na to tým, že zadávame požiadavku na jeho vývoz kontajnera mimo harmonogram a pokiaľ z mesta dostaneme súhlas, okamžite ho vyvezieme a upraceme jeho okolie. Podnety na mimoriadne vývozy veľkokapacitných kontajnerov dostávame pravidelne a okamžite ich posúvame na magistrát,“ priblížil situáciu Verbovský.

Aktivity KOSIT-u sa dajú rozoznať aj vo facebookových skupinách mestských častí, kde zamestnanci KOSIT-u reagujú na fotografie plných smetných košov či odpadu pri kontajneroviskách.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre