Veľkolepé znovuzrodenie jedinečného behu Košice Runway Run

KošiceSpravodajstvo

Bežci svojou energiou a tričkami rozžiarili pristávaciu dráhu košického letiska tak, ako to dokážu len na Košice Runway Run. Obľúbené podujatie sa vrátilo v plnej sile.

Jediný a jedinečný, presne taký je Košice Runway Run, beh, aký by ste široko ďaleko hľadali márne. Zabehať si po dráhe letiska sa dá len v Košiciach. Sobotňajšia noc (27.4.) patrila bežcom – amatérskym aj profesionálnym. Piaty ročník prestížneho behu dostal na vzletovú dráhu fanúšikov behu aj lietania. Nepotrebovali letenky, ale štartové čísla. V pološere si užili 5 či 10-kilometrovú dráhu, každý podľa toho, na čo sa cítil.

Športovcov už tradične sprevádzala hudba, ohňové efekty, dokonca aj nový maskot sokolík LETKO, ktorý odovzdával medaily, dídžeji i kapela BUBONZ, ktorej bubnovanie doslova burcovalo k lepším výkonom. Profesionálne označená trať a hlavne milovníci športu a dobrej nálady si piaty ročník užili so všetkým, čo k tomu patrí – aj dobrým počasím.

Piaty ročník prestížneho behu dostal na vzletovú dráhu fanúšikov behu aj lietania / TV KOŠICE

Aj keď to na začiatku týždňa vyzeralo kadejako, predpovede dobrého počasia cez víkend sa potvrdili. Podmienky na beh boli ideálne.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo urobiť takýto naozaj veľký comeback od počasia, cez ľudí až po tú výbornú atmosféru. Aj napriek tomu, že nebol Košice Runway Run päť rokov na bežeckej mape Slovenska, myslím si, že teraz sme to všetko dobehli. Doslova,“ uviedol po behu hlavný organizátor podujatia Marek Petráš z Rádia Košice.

Letisko Košice si tento rok pripomína aj 100 rokov lietania z Košíc. Dnes rozlietali aj bežcov a na trať sa postavil dokonca aj výkonný riaditeľ Thomas Dworschak:

„Atmosféra je skvelá, sme veľmi hrdí, že tu máme Košice Runway Run po päťročnej prestávke. Je tu veľa ľudí, ja som si skúsil zabehnúť po prvýkrát a bola to naozaj super skúsenosť. Sme veľmi radi, že sme to tu dnes mohli spoluorganizovať.“

Podmienky na beh boli ideálne / TV KOŠICE

NAJRÝCHLEJŠIE BEŽKYNE

Aj keď je pre nás víťazom každý, kto sa postaví na štart a v cieli Košice Runway Run získavajú medaily všetci, aj piaty ročník pozná absolútnych víťazov. V ženskej kategórii na 5 kilometrov bola najrýchlejšia LORIANA POPOVIČOVÁ z Creo Sport Košice s časom 0:18:28.

„Behalo sa super, trať je výborná, vôbec nefúkalo, neviem, ako sa im podarilo vybaviť také počasie, bolo až príliš teplo, nečakala som to, ale behalo sa mi výborne,“ prezradila víťazka, ktorá bola zároveň ambasádorkou Košice Runway Run 2024 spolu so sestrou, ktorá vyhrala 10-kilometrový okruh.

Ako druhá skončila VERONIKA KOZÁKOVÁ (0:19:56), tretiu priečku obsadila MIRIAMA KMECOVÁ (0:21:13).

Najrýchlejšia spomedzi žien bola na 10-kilometrovej trati spomínaná VIVIANA POPOVIČOVÁ z Creo Sport Košice s časom 0:36:13:

„Veľmi dobré, ani veľmi nefúkalo a trať bola naozaj výborná aj atmosféra. Len ja som to čiastočne na začiatku prepálila, potom som to aj oľutovala, ale ako sa podarilo, tak sa podarilo.“

Ako druhá dobehla MARTINA BARANSKÁ (0:44:50). Tretí stupienok veľmi tesne obsadila MICHAELA LAURINCOVÁ (0:45:09).

Najrýchlejšia spomedzi žien bola na 10-kilometrovej trati VIVIANA POPOVIČOVÁ / TV KOŠICE

NAJRÝCHLEJŠÍ BEŽCI

Na piaty ročník Košice Runway Run sa prihlásilo viac mužov, a to cez 700. Na 5 km trati bol najrýchlejší MICHAL ČERVEŇÁK z TEAM DNF s časom 0:16:24.

„Bežalo sa perfektne, pred šiestimi rokmi tu bol nenormálny lejak a vietor, bolo to zážitkové, ale toto podujatie, znovuzrodené, je úplne super. Perfektne zorganizované, trať super, bezvetrie, počasie úplne ideálne, som veľmi šťastný, že sa mi dnes podarilo zvíťaziť.“

Druhé miesto obsadil MICHAL LAMI z tímu ESET (00:16:54). Na tretej pozícii skončil DOMINIK HUTKA (0:17:19).

Najrýchlejším na 10 km trati bol PAVOL BREJČÁK z tímu AK Zdravie v pohybe Lučatín s časom 0:31:33:

„Trať sa mi páčila, bolo to rovinaté, žiadny vietor, ideálne počasie, fantázia. Bolo to zaujímavé, lebo nie každý deň sa dá prebehnúť po dráhe.“

Striebornú priečku obsadil LUDVIG HERICH z tímu ACTIVE LIFE KOŠICE (0:32:48). Pomyselný bronz si prevzal ŠTEFAN PÁLFI, tiež z tímu ACTIVE LIFE KOŠICE (0:34:12).

Najrýchlejším na 10 km trati bol PAVOL BREJČÁK / TV KOŠICE

NAJRÝCHLEJŠIE TÍMY

Najrýchlejší na 5 km okruhu bol TEAM DNF s časom 0:16:55. Na 10 km trati zvíťazil ACTIVE LIFE TEAM KOŠICE s časom 00:33:30.

ZAUJÍMAVOSTI BEHU

Na piaty ročník Košice Runway Run sa celkovo prihlásilo 1401 bežcov, na štart sa ich napokon postavilo 1270. Najviac športovcov pochádzalo zo Slovenska, no cestu do metopoly východu merali tiež z Rakúska, Čiech, Nemecka, Írska, Anglicka, Mexika, Maďarska, Nórska, Ruska, Španielska aj Ukrajiny. Z východniarov dominovali Košice a ich okolie, ale aj Spiš, Michalovce, Prešov či Rožňava. Na štarte sa však stretli aj Liptáci, Bratislavčania či Banskobystričania.

Historicky najmladší účastník bol Gorazd narodený v roku 2021, naopak, ako najstarší sa na štart postavil František – ročník 1946. Spoločnosť bežcom aj návštevníkom robil sokolík LETKO, nový maskot Letiska Košice, ktorému sa dnes tešili malí aj veľkí.

Nedá nám nespomenúť, že už tradične všetci návštevníci behu preukázali disciplínu.

„Rád by som poďakoval naozaj všetkým účastníkom, organizátorom, že Košice Runway Run dopadol opäť excelentne, nikomu sa nič nestalo, rešpektovali pokyny pracovníkov letiska, pokyny bezpečnostných služieb, a, samozrejme, aj organizátorov, za čo im patrí veľká vďaka,“ uzavrel Petráš s tým, že bežcov rád privíta už 6. septembra 2024 na Košice Night Run a tešiť sa určite môžete aj na šiesty ročník Košice Runway Run na budúci rok.

Hlavným organizátorom Košice Runway Run je od začiatku Rádio Košice, spoluorganizátorom je Letisko Košice, ktoré si v tomto roku pripomína 100 rokov lietania z Košíc.