Pozostávajú z viacerých častí.
Veľká noc je pre kresťanov najväčším sviatkom liturgického roka. Trojdnie dnes pokračuje Bielou, po novom Svätou sobotou. Napriek tomu, že počas dňa sa neslávia bohoslužby, veriaci prichádzajú do kostolov, aby sa pomodlili pri Božom hrobe. Obrady Veľkonočnej vigílie sa začínajú sláviť po západe slnka, pričom podľa rímskokatolíckeho kňaza Farnosti svätej Alžbety v Košiciach Františka Bujňáka majú viacero častí:
„Prvá časť je obrad svetla, teda požehnanie ohňa, príprava veľkonočnej sviece, paškálu. Celé tieto obrady sú veľmi pekné a plné symbolov. Po sprievode s paškálom nasleduje krásny veľkonočný chválospev, ktorý prednáša diakon, kňaz alebo iný spevák, v krajných prípadoch sa aj recituje.“
Liturgia slova obsahuje sedem čítaní a žalmov zo Starého zákona. Po speve Glória sa opäť rozozvučia zvony, organ a ďalšie liturgické nástroje. Následne odznie úryvok z Nového zákona, žalm, slávnostné aleluja, evanjelium a homília.
„Po liturgii slova nasleduje tretia časť, a to je liturgia krstu. Práve pri tejto časti sú krstení katechumeni, teda dospelí ľudia, ktorí sa pripravovali dva roky na prijatie iniciačných sviatostí, teda krstu, sviatosti birmovania a sviatosti eucharistie. V rámci tohto obradu je požehnaná krstná voda. My všetci veriaci si obnovujeme krstné sľuby,“ doplnil Bujňák.
Obrady pokračujú slávením eucharistie. Vigília je zakončená procesiou na oslavu vzkriesenia Ježiša Krista. Môže mať aj podobu sprievodu, napríklad okolo kostola.