Šibačka bola kedysi dlhoočakávanou udalosťou

VýchodZaujímavosti

Korbáč odháňal všetko staré a zlé.

Veľkonočný pondelok (2. apríla) je z hľadiska ľudovej tradície významným dňom veľkonočných sviatkov. Je vyvrcholením Veľkej noci. Neodmysliteľne k nemu patrí šibačka a oblievačka. Už niekoľko dní vopred si chlapci chystajú korbáče a dievčatá kraslice – vajíčka zdobené rôznymi výtvarnými technikami.

Kraslice patria k najstarším a esteticky najpôsobivejším veľkonočným umeleckým prejavom. Rozmanité spôsoby ich zdobenia v minulosti odrážali spôsob života ľudí v jednotlivých spoločenských vrstvách či v rôznych slovenských regiónoch.

Okrem toho, že krásne zdobené vajíčka boli odmenou pre šibačov, symbolizovali plodnosť, nepretržitosť života a znovuzrodenie. V súčasnosti sú chlapci obdarúvaní tiež vajíčkami vyrobenými zo sladkej čokolády alebo peniazmi. Samozrejme nechýbajú ani domáce špeciality.

Foto
Dievčatá kedysi chceli mať čo najviac "šibačov" / TASR

Šibačka bola v minulosti pre mladých ľudí dlhoočakávanou udalosťou. Dievčatá túžili po čo najvyššom počte šibačov a oblievačov, pretože verili, že po vyšibaní budú svieže, zdravé a opeknejú.

Okrem toho korbáč odháňal všetko staré a zlé. Každá slečna tiež verila, že si nájde svojho mládenca a tie, ktoré ho už mali, sa mu samozrejme chceli páčiť. A inak to nie je ani v súčasnosti. Vodu a šibanie ženy zažívajú dodnes, zmenila sa možno len technika, alebo vnímanie týchto zvykov. Podľa etnologičky Klaudie Buganovej sa ale v minulosti šibalo menej.

„Je pravdou, že tu u nás na východnom Slovensku sa viac kedysi olievalo, menej šibalo. Olievačky boli naozaj také, ktoré presne súviseli s čistou, potočnou vodou alebo s vodou so studne či z nejakého prameňa. Aj keď to bolo možno trošku ťažké alebo drastické, by sme povedali, prijať taký veľký prúd vody.“

Najčastejšie sa šibalo korbáčmi z vŕbového prútia, ktoré je symbolom jarnej prírody. Ich dotyk vraj omladzuje, prináša silu a krásu. Rovnaký účinok sa prisudzuje aj polievaniu vodou. V 50. rokoch 20. storočia bolo však polievanie vodou čiastočne nahradené kropením voňavkami.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE, TASR

Komentáre