Veľký Šariš podporuje mladých aj cyklotrasami

VýchodSpravodajstvo

Zároveň pracuje na výstavbe novej materskej školy.

Polovica roka je za nami a mestá tak môžu bilancovať, či bol pre nich doposiaľ úspešný a či splnili stanovené ciele. Veľký Šariš sa okrem iného stihol zapojiť do cezhraničnej spolupráce s Poľskom.

„Zapojili sme sa tiež do programu cezhraničnej spolupráce Interreg next, kde sme podali projekt na obnovu prachárne a Kaplnky sv. Kunhuty. Pre rozvoj cykloturistiky a ckylodopravy sme podali projekt na Prešovský samosprávny kraj (PSK) pre projektovú dokumentáciu k cyklotrase Eurovello 11 cez naše mesto,“ uviedla pre Rádio Košice Jana Jačišinová z Mestského úradu vo Veľkom Šariši.

Foto
Veľký Šariš pracuje na viacerých projektoch (Ilustračná fotografia) / TASR

V súčasnosti je na Úrade vlády podaný projekt pre marginalizované skupiny. Veľký Šariš by takisto chcel získať aj dotáciu na rekonštrukciu Rákocziho kaštieľa. Podľa projektového manažéra mesta Michala Miščíka sa sústreďujú aj na prácu s mládežou:

„Takisto sme uspeli aj v projekte Národného inštitútu vzdelávania, kde sa riešia kľúčové otázky v oblasti práce s mládežou na lokálnej úrovni. Vytváranie spolupráce a komunikácie medzi mladými ľuďmi a samosprávou, podpora mládežníckeho parlamentu. Tento projekt bude trvať do marca 2025. Taktiež ďalším úspešným projektom je patronát našej mládeže nad plážovým ihriskom a workshop pre mladých na podporu duševného zdravia získanej v rámci výzvy PSK.“

Okrem toho sa mestu podarilo zamestnať ľudí v projektoch Miestnej občianskej preventívnej služby i Ľudia a hrady. Zároveň sa začalo s výstavbou materskej školy v Kanaši.

„Mimo eurofondov mesto Veľký Šariš bude pokračovať v zavedení váženia triedeného odpadu v ďalších domácnostiach v meste. Výmenu ústredného kúrenia v materskej škole, rozšírenie vodovodu a kanalizácie v meste, výstavbu chodníkov. Budeme pokračovať, aby sme podporovali a obnovovali zeleň, zameriame sa na bezpečnosť v meste, koncepčné riešenie cyklodopravy v spolupráci s PSK,“ dodala Jačišinová.

Mesto sa kontinuálne snaží o zlepšovanie technickej a environmentálnej infraštruktúry i rozvoj cestovného ruchu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre