Veľvyslanec USA na Slovensku: „Slobodu si musíme pripomínať.“

KošiceSpravodajstvo

Sterling pripomenul viaceré historické udalosti, kedy Slovensko muselo o svoju slobodu bojovať a ktoré by si mali hlavne mladí ľudia pripomínať.

Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach hostila na včerajšej besede veľvyslanca USA na Slovensku Adama Sterlinga. Veľvyslanec študentom prednášal o Slovensko-amerických vzťahoch. Tie podľa neho prešli za posledných 100 rokov úspešnú cestu.

„Vzťahy medzi Slovenskom a USA sú momentálne veľmi silné. Naše vlády sú prepojené oficiálnymi dohodami v rámci NATO, no aj na osobnej úrovni. Veľa spolu komunikujeme a rozprávame sa o problémoch, ktorým čelíme spoločne, ako napríklad momentálna situácia na Ukrajine. Aj preto pred niekoľkými týždňami pozval minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo nášho ministra zahraničných vecí, Miroslava Lajčáka do Washingtonu, aby ho vypočul,“ priblížil vzťahy Adam Sterling.

Foto
Veľvyslanec študentom prednášal o Slovensko-amerických vzťahoch

Na besede s názvom Odvaha byť slobodní: 100 rokov slovensko-amerických vzťahov spomenul Sterling viaceré historické udalosti, kedy Slovensko muselo o svoju slobodu bojovať a ktoré by si mali hlavne mladí ľudia pripomínať. Nezabudol spomenúť ani protesty z jari tohto roka.

„Videli sme dobré príklady toho, ako Slováci ukázali odvahu byť slobodní, aj tento rok. Po tom, ako zavraždili novinára Jána Kuciaka, ľudia vyšli do ulíc, aby dali najavo, že toto nie je prípustné. Vo všetkých štátoch, nielen na Slovensku či v USA, si ľudia musia neustále pripomínať, túto odvahu, pretože sloboda nie je večná, ak za ňu nebudeme bojovať,“ dodal.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre