Verejnosť môže objavovať tajomstvá kaštieľa vo Vinnom

VýchodZaujímavosti

Kúpa pamiatky bola vyčíslená na 200-tisíc eur.

V rámci Dňa obce Vinné, ktorá leží v okrese Michalovce, bol prvýkrát po dlhšom čase sprístupnený aj miestny neskororenesančný kaštieľ. Ako uviedol starosta Vinného Marián Makeľ, pamiatka dlhodobo nebola sprístupnená verejnosti. Samospráva v decembri minulého roka odkúpila kaštieľ od pôvodného vlastníka. „Mnohých ľudí spája s týmto kaštieľom veľa spomienok, niekedy slúžili tieto priestory ako škola, škôlka či obecný úrad a kino. Kaštieľ sme trošku upratali, spojazdnili sme tam elektrinu, minulý týždeň sme tam mali dokonca obecnú brigádu. Prišlo na ňu 60 ľudí, ktorí upratovali kaštieľ, hrabali, upravovali okolie, natierali ploty, umývali okná a podobne,“ vysvetlil Makeľ s tým, že kúpa kaštieľa bola vyčíslená na 200-tisíc eur.

Foto
Kaštieľ vo Vinnom / TASR

Obec plánuje na obnovu pamiatky získať externé zdroje. Makeľ skonštatoval, že samospráva sa bude uchádzať aj o finančné prostriedky z eurofondov: „Mohla by tam byť nejaká sála na oslavy, sme v centre cestovného ruchu, takže by sa to dalo využiť aj na nejaké ubytovanie či wellness. Chcem aj našich ľudí vyzvať, aby oni povedali, čo si vedia v tomto kaštieli predstaviť, aby tam bolo.“

Neskororenesančný kaštieľ sa nachádza v blízkosti rímskokatolíckeho kostola Sv. Anny. Pamiatka bola vybudovaná približne v druhej tretine 17. storočia ako dvojpodlažný objekt. Na prízemí boli umiestnené nevykurované priestory, ktoré boli pravdepodobne určené len na letné bývanie alebo pre služobníctvo. V južnej časti bola vínna pivnica s valenou kamennou klenbou. Na poschodie sa vystupovalo po drevenom schodisku, ktoré sa zachovalo dodnes. Súčasťou kaštieľa bolo rozsiahle arborétum, v ktorom sa nachádzalo mnoho cudzokrajných stromov. K výraznejšej úprave kaštieľa došlo v prvej polovici 18. storočia, kedy ho majitelia Draveckí opravili a neskôr prebudovali do vrcholnobarokového štýlu. Dnešnú podobu získal postupnými prestavbami, ktoré sa realizovali v 19. a 20. storočí.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre