Verejnosť sa rozlúčila s Vašom Patejdlom

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 15.30 hod.

V Bazilike Nanebovzatia Panny Márie na Strahovskom nádvorí v Prahe sa dnes popoludní začala posledná rozlúčka s hudobníkom a dlhoročným členom skupiny Elán Vašom Patejdlom, na ktorú prišli nielen rodina a priatelia, ale aj desiatky fanúšikov či kolegovia z umeleckého života vrátane speváčok Beáty Dubasovej a Sisy Sklovskej, choreografa a režiséra Jána Ďurovčíka, frontmana skupiny Olympic Petra Jandu či českého interpreta Petra Kolářa.

Spevák skupiny Elán Jožo Ráž povedal, že s Vašom odišiel kus Elánu, ale v Eláne navždy zostane kus Vaša.

„A jedno je podstatné, Vašo. Elán je večný a ty si večný s ním,“ povedal člen skupiny Elán Ján Baláž s tým, že slovami nie je možné vyjadriť momentálne pocity:

„S Vašom sme prežili krásne a mnohoročné spoločenstvo v súkromnom i umeleckom živote.“

V úvode zaznela pieseň Voda, čo ma drží nad vodou v podaní českého huslistu Pavla Šporcla. Skladbu Trištvrte na jeseň odspievali Andrea Zimányiová a Zuzana Gamboa v gitarovom sprievode Juraja Buriana. Prítomným sa prihovoril aj český producent, scenárista a moderátor Martin Hrdinka, ktorý je spoluautorom muzikálu Jack Rozparovač a Patejdla označil za najväčšieho melodika na svete:

„Spomíname na to najlepšie a najkrajšie, čo sme s tebou zažili a je toho dosť. Sme tu všetci, ktorí akýmkoľvek spôsobom prešli tvojím životom a že nás nie je málo. Tvoja hudba s nami zostane navždy. Ďakujeme Vašo, šťastnú cestu.“

Foto
Patejdl bol dlhoročným členom skupiny Elán  / TASR

Rodina Patejdla upozornila, že kapacita baziliky je obmedzená:

„Pre fanúšikov a verejnosť bude k dispozícii areál Strahovského kláštora, kde bude zaistený živý prenos zo smútočného rozlúčenia.“

Fanúšikovia, ktorí sa nezúčastnia pohrebu, sa môžu podpísať do kondolenčnej knihy v Divadle Kalich. Po smútočnom obrade sa bude od 1. do 9. septembra nachádzať v divadelnej pokladnici.

„Veľmi ma teší, že sa fanúšikovia môžu môjmu mužovi pokloniť aj v Divadle Kalich, ktoré malo vo Vašovom srdci špeciálne miesto. Práve na tejto scéne začala Vašova česká muzikálová dráha, ktorá neskôr dosiahla svetový úspech,“ reagovala Miluše Patejdlová.

Známy a obľúbený spevák a hudobník zomrel v sobotu 19. augusta po ťažkej chorobe vo veku 68 rokov. Okrem iného bol skladateľom, aranžérom a hudobným producentom. Patejdl počas svojej približne 30-ročnej kariéry spolupracoval s desiatkami osobností slovenskej a českej populárnej hudby. Bol autorom mnohých hitov, viacerých muzikálov, filmových skladieb či scénickej hudby, za čo získal množstvo ocenení.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre