Miestni spísali petíciu.
Námestie osloboditeľov patrí do širšieho centra metropoly východu. Už dlhšie však jeho časť medzi Hotelom Centrum a pobočkou poisťovne nespĺňa požiadavky frekventovanej mestskej zóny. K špine a neudržiavanej zeleni sa na jar pridal plot, ktorý ohraničil pozemok budúceho developerského projektu. Na nároží má pribudnúť vyše 200 apartmánov. Miestni sú však so zámerom nespokojní a dokonca sa už vo veci spísala petícia.
„Naším cieľom je zamedziť výstavbe tohto objektu, pretože ide o výstavbu, ktorá sa v podstate stavia podvodom. Pretože hotelové zariadenie, ktoré tu malo byt postavené v roku 2010, resp. jeho stavebný zámer bol daný asi pred 15 rokmi, sa prekvalifikoval na apartmánový dom, aby sa developer zmestil do nejakých pravidiel. Tým pádom sa cítime byť ako občania podvedení,“ uviedol vedúci petičného výboru Emil Fraenkel.
Aktuálne sa podarilo vyzbierať takmer 1500 podpisov, ktoré už petičiari odovzdali na podateľni magistrátu. Apartmány majú viacero nevýhod vrátane povinnosti zabezpečenia nižšieho množstva parkovacích miest, čo spôsobí neúnosné zahustenie dopravy. Okrem toho sa podľa mestského poslanca Dominika Karaffu chce developer vyhnúť inej zákonnej povinnosti:
„Čo je vlastne cieľom? Cieľom je vyhnúť sa poplatku za rozvoj. Tam odhadujeme, že by sme prišli o nejaký milión eur. Takže skutočne je to veľmi vážna téma.“
S výstavbou súhlasila aj mestská časť Juh. Podľa slov starostky Anny Súkeníkovej môžu do procesu zasahovať len okrajovo:
„Investor navrhovanej činnosti momentálne disponuje všetkými zákonom požadovanými dokladmi a potrebnými povoleniami k realizácii výstavby. V mestskej časti Košice-Juh nemáme zákonné právomoci predmetnú výstavbu zastaviť. Naše vydané stanoviská k zámerom činnosti pri výstavbách sú len odporúčacieho charakteru.“
Schvaľovanie projektu má podľa starostky na starosti magistrát, Útvar hlavného architekta a mestský stavebný úrad. Ani samotná radnica však zatiaľ nevie, čo môže v danej veci robiť.
„Možno, keby som navrhol, aby to skúsili kolegovia rozobrať na Komisii dopravy a výstavby. Ako by do tohto mohlo vstúpiť mesto? Pretože som zatiaľ nepočul žiadne riešenie, ktoré by neznamenalo niekoľkomiliónové výdavky zo strany mesta,“ priblížil viceprimátor Marcel Gibóda.
S podobnými praktikami už mala na Slovensku skúsenosť iná samospráva.
„S tým sa stretlo aj mesto Bratislava. Konkrétne nás na to upozornil starosta Petržalky, kde sa to stalo podobne a vyzval, aby sa s danou spoločnosťou rozviazali všetky právoplatné zmluvy, pretože došlo práve k obchádzaniu týchto sľubov. Takže držím sa toho, čo padlo už na mestskom zastupiteľstve v Bratislave, aby sme boli veľmi obozretní, keďže sa opäť jedná o cyperskú spoločnosť, ktorá tu mieni stavať,“ doplnil mestský poslanec Viliam Knap.
Samotný magistrát sa snaží vo veci figurovať ako sprostredkovateľ.
„Developer má ešte z čias bývalého vedenia mesta a stavebného úradu vydané stavebné povolenie z roku 2010, keď sa tu plánoval City Hotel Košice. Ak sa ním nebude riadiť, stavebný úrad bude postupovať v zmysle príslušných zákonov. Rešpektujeme vyjadrenie názoru občanov formou petície. Mesto Košice sa ako mediátor snaží nájsť v spore obojstranne prospešné riešenie, ktoré musí vychádzať z faktov,“ poznamenala Jana Poľová z magistrátu.
Téme sa budú mestskí poslanci venovať na najbližšom zastupiteľstve koncom júna.
Autor: RÁDIO KOŠICE