Veriaci sa lúčia s Alojzom Tkáčom

KošiceSpravodajstvo

Do Košíc pricestujú tisícky ľudí z celého Slovenska aj zahraničia.

V metropole východu vrcholia prípravy rozlúčkových obradov s emeritným košickým arcibiskupom Alojzom Tkáčom, ktorý zomrel v utorok 23. mája vo veku 89 rokov. Hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian pre Košice Online uviedol, že duchovný program v Dóme svätej Alžbety sa začne dnes o 15.00 hod.:

„Rozlúčkové obrady so zosnulým emeritným arcibiskupom Mons. Alojzom Tkáčom sa začnú v pondelok 29. mája. O 10.00 hod. bude prenesená rakva s ostatkami otca arcibiskupa a do 20.00 hod. bude možnosť uctenia si pozostatkov. Svoj odkaz v kondolenčnej knihe môžete nechať v košickej katedrále každý deň do 19.00 hod. a v pondelok do 20.00 hod.“

Foto
Obrad uzavretia rakvy / ABUKE

Očakáva sa, že s prvým košickým arcibiskupom sa prídu rozlúčiť tisícky veriacich z celého Slovenska aj zahraničia. Zádušnej omše a pohrebných obradov sa zúčastnia viaceré osobnosti duchovného aj spoločenského života.

V utorok 30. mája sa katedrála otvorí o 7.00 hod. a opäť bude možnosť uctenia si pozostatkov a tichej rozlúčky. O 9.00 hod. nasleduje modlitba posvätného ruženca a o 10.30 hod. zádušná svätá omša pre verejnosť, teda pre všetkých, ktorí chcú prísť do katedrály alebo pred katedrálou sa jej chcú zúčastniť prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky,“ dodal Fabian.

Foto
Rozlúčkové obrady sa začnú dnes  / Farnosť sv. Alžbety

Viceprimátorka Lucia Gurbáľová nám potvrdila, že aj mesto Košice sa podieľa na dôstojnom zabezpečení poslednej rozlúčky:

„Pomôžeme v deň pohrebu pána emeritného arcibiskupa regulovať dopravu a parkovanie v meste. Okrem toho mesto poskytne súčinnosť mestskej polície, ktorej príslušníci budú pomáhať pri organizovaní dopravy, usmerňovať veriacich a postarajú sa aj o zabezpečenie verejného poriadku nielen v centre mesta.“

Usmerňovanie a informovanie verejnosti v katedrále zabezpečujú dobrovoľníci. Zádušnú bohoslužbu budú mapovať desiatky akreditovaných novinárov.

Autobusom poskytneme priestor na parkovisku pri Košickej futbalovej aréne, odkiaľ sa veriaci do centra mesta budú môcť dostať mestskou hromadnou dopravou. Tí, ktorí prídu do Košíc individuálnou dopravou, majú v deň pohrebu medzi 8.00 – 14.00 hod. možnosť bezplatne nechať svoje auto v Parkovacom dome pri Steel aréne. Vodiči budú môcť využiť celú jeho kapacitu s výnimkou rezidentských miest. K dispozícii budú aj ľudia, ktorí ochotne všetkých vodičov áut usmernia,“ doplnila Gurbáľová.

Alojz Tkáč bude pochovaný v krypte Dómu svätej Alžbety, vedľa kardinála Jozefa Tomka, ktorý zomrel v auguste minulého roka.

Komentáre