Veža prešovskej konkatedrály je opäť sprístupnená verejnosti

PrešovZaujímavosti

V prípade priaznivého počasia je otvorená každý deň.

Jednou z dominánt metropoly Šariša je aj Konkatedrála sv. Mikuláša, ktorá sa nachádza na Hlavnej ulici. Okrem prehliadky jej interiéru je opäť k dispozícii aj výstup na vežu, ktorá ponúka výhľad na Prešov. Návštevníci musia zdolať 220 schodov, aby sa dostali do výšky 70 metrov.

„Do veže sa vchádza točitým kamenným úzkym schodiskom. Na jednotlivých podlažiach vo veži je výstava kresieb a fotografií, ktoré dokumentujú, ako sa vzhľad kostola rokmi menil. Na vyšších poschodiach sú umiestnené sochy z priečelia františkánskeho Kostola sv. Jozefa a fragmenty z kalvárie,“ uviedlo Mestské informačné centrum Prešov.

Foto
Veža ponúka výhľad na Prešov / TASR

Veža je v prípade priaznivého počasia otvorená denne od 16.00 do 20.00 hod. Prešovské mestské informačné centrum doplnilo, že návštevníci okrem iného uvidia aj toaletu, ktorá v minulosti slúžila zvonárovi:

„V druhej polovici veže sa hore vystupuje širším dreveným schodiskom. Návštevníci tu môžu vidieť mechanizmus zvonov. Tri veľké zvony dostali aj pomenovanie: Zvon sv. Trojice, Zvon sv. Mikuláša a Zvon Panny Márie. Najmenší zvon je umieračik.“

Komentáre