Veža stropkovského kostola bude po rekonštrukcii sprístupnená verejnosti

VýchodZaujímavosti

Projekt bol vyčíslený na 145-tisíc eur.

Mesto Stropkov a rímskokatolícka cirkev finišujú s rekonštrukciou renesančnej veže Sanktuária Najsvätejšieho tela a krvi Kristovej. Túto pamiatku, ktorá je najvyššou stavbou v regióne, plánujú sprístupniť verejnosti. Posledná fáza rekonštrukcie by mala začať už tento týždeň.

„Dovolím si povedať, že z hľadiska propagácie našej histórie a rozvoja cestovného ruchu ide o jednu z najvýznamnejších akcií uplynulých rokov. Myšlienkou sprístupnenia veže sme sa začali zaoberať už krátko po komunálnych voľbách v roku 2014, keď som nastúpil do funkcie. Nasledujúce roky sme sa venovali samotnej príprave a celý proces nebol jednoduchý. Od začiatku sme úzko spolupracovali s Krajským pamiatkovým úradom na čele s riaditeľkou Evou Semanovou, ktorá nám bola veľmi nápomocná,“ povedal primátor mesta Stropkov Ondrej Brendza s tým, že na projekte sa podieľa aj košický arcibiskup Bernard Bober a dekan Miroslav Kyšeľa.

Foto
Sanktuárium Najsvätejšieho Tela a Krvi v Stropkove / TASR

Podkladom pre spracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie bol archeologický výskum z roku 2017. Projekt bol vyčíslený na 145-tisíc eur, pričom 60-tisíc eur poskytla vláda a 85-tisíc eur pochádza zo zdrojov mesta.

Veža má sedem podlaží, pričom je vysoká 45 metrov. Súčasťou projektu je predovšetkým obnova interiéru, a to výmena vchodových a vnútorných dvier, oprava kamenitého točitého schodiska či výmena elektroinštalácie a osvetlenia. Zároveň sa zrekonštruuje príslušenstvo vežových hodín a vynovia sa drevené schodiská, ktoré vedú na horné podlažia a obnovený bude aj ochoz veže.

Ako doplnil Brendza, v kostole, ktorý bol postavený na prelome 16. a 17. storočia, by mali byť vytvorené aj malé muzeálne expozície: „Urobili sme pomyselný posledný krok a môžeme začať rekonštruovať. Verím, že do konca roka veža privíta prvých návštevníkov.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre