Viac ako 21 miliónov Američanov už odovzdalo svoj hlas v prezidentských voľbách

SvetSpravodajstvo

V niektorých štátoch sa tvorili dlhé rady.

Približne o dva týždne sa v Spojených štátoch uskutočnia prezidentské voľby. Svoj hlas však už predčasne odovzdalo viac ako 21 miliónov občanov, ktorí na to využili rôzne možnosti predčasného hlasovania. Doposiaľ bolo zaznamenaných 15,7 percenta z celkového počtu hlasov spočítaných v prezidentských voľbách v roku 2016.

Tento rok sa zvýšil počet hlasov odovzdaných poštou alebo hodených do rozposlaných urien. Napriek tomu, že to čiastočne spôsobila pandémia koronavírusu, tento trend silnel v USA aj v predchádzajúcich voľbách. Zároveň to môže znamenať, že voliči sa tento rok rozhodli oveľa skôr pred volebným dňom.

Foto
Predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách / TASR

V niektorých štátoch, kde je možné predčasne voliť, sa tvorili dlhé rady. Tento rok predčasne hlasoval takmer štvornásobný počet ľudí v porovnaní s rovnakým obdobím pred voľbami v roku 2016.

Súčasný prezident a republikánsky kandidát Donald Trump podľa celoštátnych prieskumov verejnej mienky výrazne zaostáva za demokratickým nominantom Joeom Bidenom. V kľúčových nerozhodnutých štátoch, v ktorých kandidát musí zvíťaziť, ak chce získať Biely dom, je tento súboj tesnejší. Biden však stále vedie a Trump už pravdepodobne nebude hlavou Spojených štátov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre