Prešov reaguje na otázky týkajúce sa sumy za práce na Mukačevskej i vyplácanie poškodených

PrešovSpravodajstvo

Mesto zdôrazňuje, že cena na objednávke je predbežná a meniť sa môže v závislosti od reálne vykonaných prác. Zároveň, že peniaze z verejného účtu neboli, ani nikdy nebudú použité na účely asanačných alebo záchranných prác.

Záchranné práce v objeme 1,1 milióna eur na Mukačevskej ulici, súvisiace s riešením mimoriadnej situácie po výbuchu plynu zo 6. decembra, zahŕňajú vývoz sutín na skládku, samotné uskladnenie sutín a odpadu na stráženej skládke, asanačné práce a taktiež ostatné záchranné práce súvisiace s mimoriadnou udalosťou, informovalo v piatok mesto Prešov verejnosť na základe dopytu otázok týkajúcich sa objednávky.

„Suma na objednávke je iba predbežná a jej výška sa môže meniť v závislosti od reálne vykonaných záchranných prác,“ uviedol hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek. Ako ďalej dodal, suma na objednávke je stanovená na základe predbežnej kalkulácie a cenovej ponuky. Náklady na samotný vývoz sutín boli predbežne vyčíslené na približne 350 tisíc eur vrátane DPH.

Prešovská radnica vo svojom vyhlásení zdôrazňuje, že peniaze doteraz neboli vyplatené a samotná úhrada bude zrealizovaná až po skontrolovaní vykonania jednotlivých úkonov.

„Mesto Prešov oslovilo viaceré firmy za účelom dokončenia asanácie spodnej časti bytového domu č. 7. Väčšina oslovených firiem však nespĺňala základné predpoklady, technické alebo legislatívne, na realizáciu predmetných prác, alebo neprejavili záujem o vykonávanie týchto činností,“ uviedol k výberu zhotoviteľa prác Tomek.

Foto
Sutiny z demolácie bytovky poškodenej po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici č.7 / TASR

V Prešove naďalej trvá mimoriadna situácia, počas ktorej je povinnosťou mesta bezodkladne zrealizovať záchranné práce a v čo najkratšom čase odstrániť všetky nežiaduce následky mimoriadnej udalosti za účelom ochrany zdravia, života obyvateľov a ochrany životného prostredia. „Nakoľko naďalej prebiehala mimoriadna situácia, firmu, ktorá realizuje asanačné práce a vývoz sutín, vybralo mesto Prešov na základe toho, že spĺňala všetky požadované predpoklady a dokázala zabezpečiť kontinuálny priebeh asanačných prác, bezodkladne po ukončení činnosti špecializovanej českej firmy Cannoneer group, s.r.o.,“ uviedol Tomek.

Ako dodal, prioritou mesta pri výbere firmy, ktorá bude realizovať záchranné práce, bol predpoklad bezodkladnej realizácie predmetných prác. Aktuálne je pre radnicu dôležité, aby firma postupovala striktne na základe pokynov krízového štábu. „Mesto Prešov kontroluje iba dodržiavanie vydaných pokynov a úloh, ktoré firma plní,“ zdôraznil Tomek.

Mesto podľa neho dôkladne zvážilo aj ponuku Ozbrojených síl SR, avšak v snahe urýchliť a zefektívniť celý proces vybralo firmu, ktorá dokázala v plnom rozsahu zrealizovať všetky nevyhnutné asanačné a záchranné práce vo vlastnej réžii. „Mesto Prešov je v úzkom kontakte s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky, pričom ich zástupcovia majú zastúpenie aj v krízovom štábe,“ dodal Tomek.

Výbuch plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ku ktorému došlo 6. decembra minulého roku, si vyžiadal sedem potvrdených obetí. Jedna potenciálna obeť je doteraz nezvestná. 

 

Poškodeným bolo zatiaľ z oficiálneho darovacieho účtu prerozdelených 496 500 eur

Prvé úhrady pre obyvateľov dotknutých výbuchom na Mukačevskej ulici začalo mesto vyplácať už 20. decembra 2019. Jednotlivé úhrady boli zrealizované na základe žiadostí od samotných obyvateľov z Mukačevskej ulice č. 7 a 9. Všetky vyplatené peniaze boli prevedené z verejného účtu mesta Prešov, ktorý je určený výhradne na pomoc ľuďom z Mukačevskej ulice.

„Všetky finančné prostriedky z verejného účtu slúžia ako priama pomoc pre obyvateľov z Mukačevskej ulice dotknutých výbuchom plynu, a po ukončení zbierky, ktorá potvrá do 31.1.2020, ich mesto Prešov vyplatí do posledného centu obyvateľom z Mukačevskej ulice. Peniaze z tohto účtu neboli, ani nikdy nebudú použité na účely asanačných alebo záchranných prác,“ uvádza mesto Prešov vo svojom stanovisku na webe.

Pripomíname, že v prešovskej Tatran handball aréne sa v nedeľu 19. januára o 14.00 hod. uskutoční koncert na podporu ľudí, ktorých zasiahol tragický výbuch plynu na Mukačevskej ulici.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

 

Komentáre