Viac ako sto repatriantov sú v karanténe v Bardejovských kúpeľoch

VýchodKoronavírus

Medzi nimi sú aj študenti či opatrovateľky.

Počas víkendu prišlo do Kúpeľno-liečebného ústavu (KLÚ) Družba v Bardejovských kúpeľoch celkovo 119 repatriantov z Londýna. Na východnom Slovensku absolvujú dvojtýždňovú karanténu. Tri autobusy priviezli prevažne ženy a dievčatá, mnohí z repatriantov sú študenti, ktorí boli vo Veľkej Británii v rámci vzdelávacieho projektu Erasmus, ale sú medzi nimi aj opatrovateľky.

„Pre všetkých je zabezpečené ubytovanie v jedno- a dvojposteľových izbách, zabezpečené je aj ich stravovanie. Čo je najdôležitejšie, zabezpečené je vylúčenie akéhokoľvek kontaktu týchto klientov, či už s personálom ústavu, alebo obyvateľstvom Bardejovských Kúpeľov či Bardejova, ba dokonca by nemalo prísť ku kontaktom ani medzi klientmi navzájom,“ povedal riaditeľ KLÚ Družba Martin Tarcala s tým, že zariadenie patrí pod rezort vnútra, pričom podľa neho je personálne i technicky zabezpečené na to, aby túto situáciu zvládlo.

Foto
Kúpeľno-liečebný ústav Družba v Bardejovských kúpeľoch  / Mesto Bardejov

Obslužné činnosti budú zabezpečovať zamestnanci KLÚ, ktorí by však nemali prísť do styku s repatriantmi ani počas vydávania stravy. Na piaty deň karantény by sa malo začať s odoberaním vzoriek na prítomnosť nového koronavírusu. Ako uviedol Tarcala, všetky kroky budú konzultované s krajským hygienikom v Prešove, ale aj s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Bardejove:

„Vedenie KLÚ Družba prijíma také opatrenia, ktoré minimalizujú nebezpečenstvo šírenia vírusu v samotných Bardejovských Kúpeľoch, ale aj v Bardejove a okrese. Nevyvolávajme paniku, buďme empatickí, ale zodpovední a dodržujme všetky nariadenia a odporúčania Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky i ďalších kompetentných štátnych úradov.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre