Viaceré európske mestá zaznamenali najteplejší deň v roku

EurópaSpravodajstvo

Boj s horúčavami komplikuje pandémia koronavírusu.

Európu zasiahla vlna horúčav. Viaceré európske regióny tento týždeň zaznamenali vysoké teploty. Na mnohých miestach od Británie po Taliansko bolo včera (31.7.) nameraných takmer 40 stupňov Celzia. Vzhľadom na nárast počtu ľudí infikovaných koronavírusom rôzne štáty, regióny a mestá sprísnili nariadenia a žiadajú od ľudí, aby nosili rúška alebo respirátory aj v exteriéri.

„Aj v tejto dusivej horúčave je lepšie vyrovnať sa s 38 stupňami ako chytiť koronavírus,“ povedala 55-ročná obecná zamestnankyňa v Ríme Daniela Iannelliová.

Foto
Horúčavy vo Francúzsku / TASR

Francúzsko

Francúzsko vydalo varovania pred vysokými teplotami, ktoré sú platné pre približne tretinu zo 101 departementov krajiny, pričom 14 talianskych miest vyhlásilo kvôli horúčavám stav pohotovosti.

Parížska radnica kvôli vysokým teplotám obmedzila počet áut v uliciach. Takýmto spôsobom chce zmierniť znečistenie ovzdušia ozónom. Krajina však čelí náročnému víkendu. Na výpadovkách, ktoré smerujú do pobrežných oblastí, sa vytvárajú kolóny s autami dovolenkárov.

Úrady v pobrežných oblastiach Francúzska zároveň vydali varovanie pred možnými lesnými požiarmi. Toto riziko zvyšuje aj suché počasie. Jeden z takýchto požiarov zasiahlo okolie mesta Anglet, ktoré sa nachádza na juhozápade krajiny.

Francúzke úrady vyzvali občanov, aby sa postarali o svojich starších príbuzných a susedov. Vláda žiada domovy dôchodcov a domovy s opatrovateľskou službou, aby zvýšili dohľad nad svojimi klientmi, pretože kvôli pandémii koronavírusu nie je možné používať klimatizáciu.

Veľká Británia

Britská národná meteorologická služba informovala, že piatok bol doposiaľ najteplejší deň v roku. Teplota na londýnskom letisku Heathrow vystúpila na 35 stupňov Celzia. Mnohí Londýnčania cestovali vlakmi do Brightonu na južnom pobreží. Meteorológovia predpovedali na víkend nižšie teploty.

Ďalšie európske krajiny

Najteplejší deň v roku hlásili aj Rakúsko a Bulharsko. Teplota vo Viedni dosiahla 37 stupňov Celzia. Španielska meteorologická služba uviedla, že väčšinu krajiny spaľuje vzdušná hmota, ktorá sa pohybuje od Afriky smerom na sever. V Madride namerali 38 stupňov, pričom niektoré mestá vo vnútrozemí hlásili aj teploty nad 40 stupňov Celzia.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre