Viaceré mestské časti hlásia problémy s autovrakmi, pomôcť by malo nové zberné parkovisko

KošiceSpravodajstvo

Najväčšie vrakovisko na Slovensku má kapacitu 82 miest, pričom 79 z nich je vyhradených pre osobné autá.

V máji otvorili v Košiciach nové zberné parkovisko pre autovraky a odtiahnuté vozidlá. Nachádza sa v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK) v mestskej časti Vyšné Opátske. Kedy môže mesto nechať odtiahnuť vrak, priblížil Matúš Ziarko z referátu správy a údržby ciest košického magistrátu:

„Pri vrakoch vieme použiť paragraf, ktorý nám ako správcovi cesty umožňuje odtiahnuť vozidlo, ktoré nemá platnú STK či emisnú kontrolu dlhšie ako šesť mesiacov, alebo je bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom, ak podlieha evidenčnej povinnosti.“

Metropola východu ako správca komunikácií má právomoc nechať odtiahnuť vozidlo, ktoré je dlhodobo odstavené a považuje sa za vrak. Musí pritom dodržať podmienky stanovené zákonom o cestnej premávke alebo zákonom o odpadoch. Podľa zákona o cestnej premávke ide najmä o vozidlá, ktoré už nespĺňajú technické požiadavky na jazdu po cestách a nie sú schopné bezpečne fungovať v premávke.

Ziarko ďalej uviedol, že podľa zákona o odpadoch môže mesto zabezpečiť odtiahnutie vozidla v troch prípadoch – ak vozidlo poškodzuje životné prostredie, predstavuje preň hrozbu alebo esteticky narúša vzhľad obce:

„Ak vozidlo priamo poškodzuje životné prostredie, ako správca cesty ho môžeme okamžite odtiahnuť. Ak vozidlo ohrozuje životné prostredie alebo narúša estetický vzhľad obce, musia najprv osloviť vlastníka s výzvou. Ten má následne 60 dní na to, aby vozidlo odstránil, v prípade, ak to neurobí, odstráni ho mesto, avšak majiteľ bude znášať náklady na umiestnenie na zbernom parkovisku. Vozidlo si môže z tohto parkoviska vyzdvihnúť. Ak to neurobí do 30 dní, po uplynutí tejto lehoty príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva začne konanie o tom, či vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát. Ak príslušný orgán odpadového hospodárstva rozhodne o tom, že vlastníctvo k vozidlu nadobúda štát, vlastníkom vozidla sa štát stáva dňom nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia. Ak príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva v rámci konania rozhodne o tom, že vlastníctvo k vozidlu nenadobúda štát, v rozhodnutí zároveň určí, že vozidlo je starým vozidlom.“

Väčšina podnetov na dlhodobo odstavené vozidlá prichádza v Košiciach od mestskej polície, ktorá ich zaznamenáva počas pravidelných hliadok. Upozornenia však zasielajú aj jednotlivé mestské časti či samotní obyvatelia. Mestská polícia následne pomáha mestu s identifikáciou vlastníkov týchto áut a v prípade komplikácií, napríklad keď si majiteľ nepreberá úradné výzvy, ich vie doručiť aj osobne.

Foto
Viaceré mestské časti hlásia problémy s vrakmi, pomôcť by malo nové zberné parkovisko / TASR

Koncom mája otvorilo mesto zberné parkovisko v areáli Bytového podniku mesta Košice (BPMK) vo Vyšnom Opátskom, ktorého správcom je práve BPMK. Majitelia odtiahnutých vozidiel nájdu na webovej stránke tohto podniku všetky potrebné informácie a kontakty, ako si svoje auto vyzdvihnúť. Opätovné získanie auta a náklady s odtiahnutím vozidla si však občan hradí z vlastného vrecka. V uliciach metropoly východu je v súčasnosti podľa odhadov približne 400 vrakov.

„Určite nemáme všetky zaevidované. Nejaké ubudnú, nejaké pribudnú,“ spresnil Ziarko.

Problémy s vrakmi riešia aj starostovia mestských častí (MČ). Starosta sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát skonštatoval, že základom úspechu je vždy vlastník auta. Najprv potrebujú zistiť, kto je vlastníkom vozidla, pozhovárajú sa s ním a prípadne dohodnú, následne situácie s autom doriešia:

„Riešim ako starosta, riešime aj cez mestskú políciu. Za rok sa podarí doriešiť cca 25 áut. Mnoho áut je už úspešne doriešených.“

Starosta MČ Dargovských hrdinov Dominik Babušík uviedol, že zamestnanci mestskej časti pravidelne monitorujú jednotlivé ulice. Rovnako dostávajú podnety aj na občanov. Následne ich preverujú. Podľa Babušíka v lokalite evidujú desiatky vrakov. Mnohým z nich končí STK či emisná kontrola:

„Všetko sa preveruje v rámci mestského magistrátu. Nahlási sa daný vrak, nahlási sa ŠPZ vozidla, lokalita, pripojí sa fotografia.“

„V prípade dlhodobo zaparkovaných vozidiel, ktoré nespĺňajú podmienky cestnej premávky, má kompetenciu na ich odstraňovanie aj na území našej mestskej časti mesto Košice. Do konca roka 2024 túto činnosť zabezpečovali príslušníci Mestskej polície Košice. Od 1. januára 2025 však na základe rozhodnutia primátora prešla táto kompetencia na Oddelenie dopravy Magistrátu mesta Košice (MMK)," uviedli zo Sídliska KVP.

Sídlisko sa tiež usilovalo o intenzívnu spoluprácu s mestskou políciou, ktorá by im zabezpečila čo odstránenie viacerých nepojazdných vozidiel. Cieľom bolo nielen zlepšiť estetiku verejných priestranstiev, ale aj uvoľniť parkovacie miesta pre obyvateľov. Ročne sa KVP takýmto spôsobom podarilo odstrániť približne 40 až 50 vozidiel.

„Podnety na odstránenie vozidiel vychádzajú buď z iniciatívy pracovníkov nášho miestneho úradu alebo z oznámení od obyvateľov mestskej časti. V roku 2024 sa vďaka spolupráci s mestskou políciou podarilo z územia našej mestskej časti odstrániť 52 poškodených alebo nepojazdných vozidiel. Podľa aktuálnych údajov od povereného zamestnanca MMK bolo od 1. januára do 30. mája 2025 odstránených ďalších 10 vozidiel, pričom ďalších 21 nahlásených prípadov je aktuálne v riešení," uviedli z mestskej časti, pričom zdôraznili, že pri hodnotení doručených podnetov približne 40 percent nahlásených vozidiel nemohlo postúpiť na ďalšie konanie, keďže majú stále platnú emisnú a technickú kontrolu.

Foto
Zberné parkovisko má kapacitu 82 miest, pričom 79 z nich je vyhradených pre osobné autá / TASR

„Pokiaľ takéto vozidlo zároveň nepredstavuje ekologické riziko (napr. vytekanie prevádzkových kvapalín), nie je možné ho z verejného priestoru odstrániť. Ide o pomerne náročný a zdĺhavý proces, no riešenie tejto problematiky považujeme za nevyhnutné a v prípade potreby sme stále pripravení aktívne participovať,“ uzavreli z MČ KVP.

Starostka MČ Košice-Juh Anna Súkeníková uviedla, že občania ich pravidelne informujú o dlhodobo odstavených a nepojazdných vozidlách, ktoré zaberajú verejné parkovacie miesta. Problematiku podľa jej slov aktívne riešia s mestom Košice:

„Rovnako aj naši zamestnanci úradu v Mestskej časti Košice Juh si pri kontrole čistoty a poriadku všímajú podozrivé vozidlá. Všetky takéto podnety postupujeme na Referát dopravy na Magistrát mesta Košice, ktorí majú zákonné kompetencie na preverenie vlastníka a prípadný odťah. Dobrou správou je, že mesto Košice spustilo nový systém odstraňovania vrakov a na Južnom nábreží vzniklo prvé mestské autovrakovisko na Slovensku.“

Nové zberné parkovisko má kapacitu 82 miest, pričom 79 z nich je vyhradených pre osobné autá. Ostatné tri sú určené pre malé nákladné vozidlá. Na vybudovanie parkoviska sa použili financie vo výške 799-tisíc eur.

„Ide o slovenský unikát, zrejme žiadne iné slovenské mesto nemá také parkovisko v takom rozsahu a službami ako my. Už dlhodobo evidujeme podnety obyvateľov ako rôzne autovraky doslova hyzdia verejný priestor. Hľadali sme spôsob a priestor ako by sme túto službu mohli zabezpečiť vo vlastnej réžii a zrýchliť celý tento proces. Teraz sa konečne uľaví nielen našim obyvateľom a najmä na sídliskách im po odťahoch pribudnú možnosti na parkovanie. Z estetického a ekologického hľadiska dôjde aj k skrášleniu ulíc v našom meste,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Časť zberného parkoviska je určená pre vozidlá, ktoré boli odtiahnuté z dôvodu porušenia pravidiel cestnej premávky. V minulosti sa tieto autá nachádzali v areáli Mestskej polície na Jarmočnej ulici. Vodiči si ich teraz môžu vyzdvihnúť priamo na novom parkovisku, kde môžu uhradiť pokutu aj náklady spojené s odťahom – buď v hotovosti, alebo platobnou kartou. Ak si niekto nie je istý, či mu bolo vozidlo odtiahnuté, môže si to overiť na tiesňovej linke Mestskej polície 159 alebo kontaktovať Dispečing odťahovej služby BPMK.

Ak si chce vozidlo prevziať, termín si musí dohodnúť taktiež na Dispečingu odťahovej služby BPMK. Prevádzkové hodiny parkoviska sú v pondelok až piatok od 6.00 hod. do 18.00 hod, v soboty funguje od 6.00 hod. do 12.00 hod. Mimo prevádzkových hodín je potrebné volať na dispečing. Na Zberné parkovisko sa majitelia odtiahnutých vozidiel dostanú vchodom na Opatovskej ceste. Budú potrebovať, občiansky preukaz a technický preukaz vozidla. Ak auto príde prevziať niekto iný, ako jeho vlastník zapísaný v technickom preukaze, bude potrebovať splnomocnenie, alebo bude musieť podpísať čestné vyhlásenie, a to priamo pri prevzatí vozidla. Poskytne ho dispečer. Poplatok za odťah je sto eur.

„Po siedmich dňoch od odtiahnutia do areálu odťahovej služby je účtované stojné za odtiahnuté vozidlo, a to za každý začatý deň vo výške päť eur s DPH, ktoré sa pripočítava k základnému poplatku,“ uvádza mesto.

Po podpísaní potrebnej dokumentácie bude vozidlo vydané bez zbytočného odkladu, no čas vybavenia môže závisieť od počtu ľudí, ktorí čakajú na službu.

 

Zdroj: SITA 

Komentáre