Dva exotické ostrovy v Indickom a Tichom oceáne v sebe nesú vianočného ducha

SvetZaujímavosti

Objavili ich na Vianoce. Prvý z nich sa nachádza v Indickom oceáne, južne od indonézskeho ostrova Jáva a je obývaný kozmopolitným obyvateľstvom. Druhý, s názvom Kiritimati, čo je skomolenina anglického Christmas - Vianoce, je naozajstným rajom, ktorý dodnes úspešne odoláva turistom.

Foto
Na Štedrý deň roku 1777 objavil anglický námorný kapitán James Cook najväčší koralový atol na svete Kiritimati, nazývaný aj Vianočný ostrov (Christmas Island) / wikipedia

Stráviť Vianoce na Vianočných ostrovoch môže znieť ako poriadne klišé. Navyše na svete existujú hneď dva ostrovy s týmto menom. A obidva sú lákavo exotické. 

Prvý Vianočný ostrov sa nachádza v Indickom oceáne, južne od indonézskeho ostrova Jáva. Politicky patrí pod Austráliu a je súčasťou jej vonkajšieho teritória. Objavil ho 25. decembra 1643 moreplavec Wiliam Mynors. Jeho rozloha je 135 kilometrov štvorcových, 65 percent tejto plochy tvorí ďažďový prales s originálnou a biologicky cennou faunou a flórou.

Ostrov je známy svojimi nádhernými plážami a je doslova rajom všetkých morských rybárov a potápačov. Jeho centrom je Zátoka lietajúcej ryby (Flying Fish Cove) a žije to skutočne kozmopolitná zmes národov. Od Číňanov, cez Austrálčanov, Malajčanov až po Európanov a Američanov, čím si celý ostrov zachováva vianočného ducha. 

Foto
Prvý Vianočný ostrov sa nachádza v Indickom oceáne, južne od indonézskeho ostrova Jáva. Politicky patrí pod Austráliu a je súčasťou jej vonkajšieho teritória. Objavil ho 25. decembra 1643 moreplavec Wiliam Mynors / dromedar.sk

Na Štedrý deň roku 1777 objavil angický námorný kapitán James Cook najväčší koralový atol na svete Kiritimati, nazývaný aj Vianočný ostrov (Christmas Island). Názov Kiritimati je skomoleninou anglického Christmas - Vianoce. 

Tento druhý exotický Vianočný ostrov sa nachádza v Tichom oceáne, na západnom okraji Polynézie v severnej časti súostrovia Line Islands a patrí do republiky Kiribati. Jeho rozloha je ale oveľa väčšia, z jeho 642 kilometrov štvorcových tvorí 388 kilometrov štvorcových súš. Nachádzajú sa tam osady s naozaj zaujímavými názvami - London, Poland, Banana či Tabwakea. 

Samozrejme aj na Kiritimati nájdete krásne pláže a ešte krajšiu prírodu. Ostrov je o to atraktívnejší, že stále odoláva rozvoju turistického ruchu a jeho obyvatelia tu stále žijú jednoduchým, tradičným spôsobom života. 

Bývajú v malých osadách, roztrúsených pri lagúne. Muži lovia v lagúne i na otvorenom mori, najmä rybu Albula glossodonta a vo vnútrozemských rybníkoch chovajú ryby druhu Chanos chanos. Ženy sa starajú o záhradky, v ktorých pestujú taro, pripravujú pandanovú múku i zásoby cukríkov z palmovej šťavy a varia pre rodinu.

Zdroj: dromadar.sk/wikipedia   

Komentáre