Vianočné stromčeky už zbierajú aj v Poprade

VýchodSpravodajstvo

Očistené ich treba umiestniť na stanovište kontajnerov. Odtiaľ poputujú na zhromaždisko biologicky rozložiteľného odpadu v Kvetnici.

Väčšina z nás si vianočnú výzdobu necháva aspoň do Troch kráľov. No potom uvažujeme, čo so živými dekoráciami. Dominantou býva vianočný stromček. Ak ste sa rozhodli pre jeho živú verziu, je potrebné ho očistiť od ozdôb a umiesniť na zberné miesta.

So zberom živých vianočných stromčekov začala v uplynulých dňoch v Poprade spoločnosť Brantner Poprad. Zváža ich podľa harmonogramu trikrát týždenne, v pondelok, stredu a piatok až do konca januára.

Živé stromčeky stačí umiestniť na stanovište kontajnerov, odkiaľ ich zváža špeciálne vozidlo. „Zber prebieha od skorých ranných hodín a vozidlo sa podľa potreby otočí aj viackrát," vysvetlila vedúca strediska verejnej zelene Brantner Poprad Klára Gálliková.

Foto
Ilustračná fotka  / TASR

Záujem o živé stromčeky v Poprade klesá

Ak ste sa rozhodli, že váš živý stromček chcete odovzdať na zbernom mieste, nezabudnite ho očistiť: 

„Prosíme občanov, aby zbavili stromčeky všetkých ozdôb. Stromčeky ďalej putujú na zhromaždisko biologicky rozložiteľného odpadu v Kvetnici, kde sa spracujú na drevnú štiepku a odtiaľ do kompostárne," doplnila Gálliková.

V kompostárni sa podľa jej slov v priebehu troch až štyroch mesiacov rozložia na rašelinu, ktorá sa neskôr použije na údržbu verejnej zelene v meste.

Podľa údajov spoločnosti Brantner Poprad množstvo zozbieraných stromčekov medziročne mierne klesá, z čoho vyplýva, že Popradčania preferujú skôr umelé alebo črepníkové stromčeky.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre