Vianočné trojdnie znamená najmä čas v kruhu rodiny

SlovenskoZaujímavosti

Poznáte zvyky a tradície?

Vianoce sú časom, kedy si pripomíname narodenie Ježiša Krista. Preto sa spájajú najmä s oddychom a chvíľami s blízkymi. Jednotlivé dni v rámci trojdnia sa ale líšia od nepamäti. Napríklad, Štedrý deň sa kedysi spájal s množstvom práce. Hovorilo sa, že čo všetko stihnú gazdiné počas 24. decembra, budú stíhať po celý rok. Podľa etnologičky Kataríny Nádaskej vstávali okolo 3.00 hod. Tieto praktiky vznikli veľakrát aj z rôznych povier.

„Napríklad, dbalo sa, aby počas Štedrého dňa neviseli šaty na klinci. Kedysi sa kabanice a košele vešali na také klince, ktoré vlastne nahrádzali vešiaky. Ale teraz teda bolo potrebné, aby si každý svoje šaty odložil. Hovorilo sa, že kto to neurobí, tak môže do roka zomrieť. Ale ten praktický dôvod bol taký, aby, samozrejme, bol poriadok,“ vysvetlila Nádaská. 

Foto
Okrem rodiny bolo možné do domu prijať aj koledníkov (Ilustračná fotografia) / TASR

Všetko, čo bolo požičané, sa tiež muselo vrátiť. Zároveň ľudia pripravovali veci na viac dní vopred, aby nemuseli pracovať ani nikam ísť. Výnimkou bola návšteva kostola. Prvý sviatok vianočný bol teda najmä dňom pre rodinu a pokoj. Nádaská skonštatovala, že táto tradícia pretrváva u mnohých dodnes:

„Navštevovala sa najbližšia, najužšia rodina. Patrilo sa na Prvý sviatok vianočný napríklad ísť najbližšej rodine zavinšovať. Ale zaujímavosťou bolo, že nikdy to nemala byť ako prvá žena. To znamená, že skôr sa očakávalo, že ako prvý vinšovník bude mládenec, ktorého vinš mal priniesť so sebou aj silu mladosti a energie.“

Okrem rodiny však bolo možné do domu prijať aj koledníkov. Na Božie narodenie bola aj tradícia umývania sa vodou z potoka, ktorá mala priniesť zdravie. Kým 25. december symbolizoval pokoj a rodinu, na svätého Štefana sa medzi sebou navštevovali aj susedia či známi:

Nosili si na ochutnávku koláče, chodili si vinšovať. Mládež poriadala štefanské zábavy. Posledná zábava bola na Katarínu, čiže to adventné obdobie sa kedysi žiadne zábavy nekonali a toto bola prvá veľká zábava po pôstnom období. Kedysi slobodní mládenci chodili slobodné dievčatá špeciálne vypýtať na túto štefanskú zábavu,“ dodala Nádaská s tým, že priebeh jednotlivých dní sa líšil aj od vierovyznania. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre