Vianočnú atmosféru v košickej knižnici spestruje unikátna výstava

KošiceSpravodajstvo

Expozícia potrvá do 9. januára 2019.

V centrálnej požičovni Verejnej knižnice Jána Bocatia (VKJB) v Košiciach začala výstava dvoch remeselníkov, ktorí tvoria na východnom Slovensku. Expozícia je zostavená z obrazov maľovaných na sklo, ktorých autorkou je Jana Michalková a figurálnych plastík Stanislava Poleka. Ako uviedla Erika Švedová z VKJB, diela sú výberom z ich tvorby, ktorá nesie originálny pohľad na zobrazované subjekty: „Expozícia v našej knižnici má spríjemniť čas, ktorí tu návštevníci strávia a navodiť atmosféru. Na sviatky si totiž naši pravidelní čitatelia požičiavajú viacero kníh.“

Foto
Diela Stanislava Poleka / TASR

Remeselníckej technike podmaľby na sklo sa venuje Jana Michalková z Jasenova pri Humennom. „Jej obrázky sú farebné, veselé, hravé. Jej takzvaný maľovaný folklór zaujme osobitým čarom. Obľubuje vidiecke motívy a s nimi spojené tradície. Jej práce sú pravidelne prezentované na výstavách doma i v zahraničí, žiadané sú najmä v Poľsku,“ skonštatovala Švedová. Vystavené diela sú tematicky zamerané na obdobie Vianoc.

Výstava zahŕňa aj ukážky približne 80 centimetrov vysokých figurálnych plastík Stanislava Poleka, ktorý žije a tvorí v Košiciach. Vo svojich dielach zobrazuje Betlehem či narodenie Ježiša. Niektoré jeho plastiky sú uložené aj v Slovenskom národnom múzeu ako súčasť zbierky reprezentujúcej ľudové výtvarné umenie Slovenska 20. storočia či vo festivalovom areáli Východnej a v parku Kysuckej galérie. Jeho rozmernejšie plastiky je možné vidieť aj v lokalitách v okolí Košíc a v Košickom kraji ako Kechnec, Malá Ida, Malá Tŕňa, Krompachy, Bukovec, Rozhanovce, Raslavice či Vínne.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre