Ozdoby by mali byť ľahko rozložiteľné či recyklované.
Preferujete živý alebo umelý vianočný stromček? Jednou z možností je zaobstarať si aj strom zasadený v kvetináči. To odporúča aj organizácia Greenpeace. Takýto vianočný stromček je možné využívať aj ďalšie roky. V prípade, ak si ľudia chcú kúpiť živý stromček, koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Radek Kubala odporúča strom s certifikátom FSC: „Výhodou neživých stromov zase je, že ich je možné použiť aj v ďalších rokoch. Preto ak niekto chce neživý, plastový stromček, tak ideálne už navždy.“
Pri zdobení stromčeka by sme mali dbať o to, aby ozdoby boli vyrobené na Slovensku a zároveň by mali byť ľahko rozložiteľné či recyklované. „Podobne ako pri stromčeku platí, že v ideálnom prípade je správne používať ich častejšie, niekoľko rokov po sebe,“ skonštatoval Kubala s tým, že na rozsvietenie stromčeka by sa mali používať LED svetielka, pričom ľudia by mali zvažovať, kedy majú byť zapnuté a kedy nie.
Greenpeace tiež odporúča, že na vianočnom stole by malo byť čo najviac lokálnych vecí. Ľudia by mali navariť toľko, koľko naozaj zjedia. „Musíme byť schopní odhadnúť, koľko jedla sa skutočne zje a nebudeme zbytočne preháňať pri varení,“ uzavrel Kubala.
Zdroj: TASR