Vicemajster sveta Makoev debutoval v košických farbách, navrch však mala ruská légia zo Sniny

KošiceŠport

Priestory zápasníckeho klubu 1904 Košice sú od jedenásteho februára dejiskom sústredenia slovenskej reprezentácie pod vedením trénera Radiona Kerkantiho a nedeľňajšie prvé kolo prvej slovenskej ligy v zápasení tak malo na košických žinenkách silné obsadenie.

Foto
Prvé kolo prvej ligy ponúklo fanúšikom zápasenia desiatky parádnych zápasov / KOŠICE ONLINE

Ozdobou celého turnaja bola premiéra vicemajstra sveta z roku 2017 Borisa Makoeva vo farbách domáceho tímu. Jeho súboj proti Aksharbekovi Gulaeovi nepatril len medzi ozdoby súboja medzi Košicami a ruskými legionármi prešpikovaným tímom Vihorlat Snina, ale aj medzi vrcholy celého prvého kola slovenskej ligy. Makoev v ňom zvíťazil 5:2, no ani to napokon neodvrátilo prehru Košičanov 3:5.

„Bol to ťažký zápas. Navzájom sa dobre poznáme zo spoločných tréningov. Je o čosi ľahší ako ja a hoci som vyhral, išlo to ťažko. Keď som už aj chcel urobiť útok, predvídal to a zareagoval dobrou obranou,“ okomentoval svoj triumf nad dobrým kamarátom Makoev. V konečnom dôsledku však bol spokojnejší Gulaev, ktorého tím Vihorlat Snina porazil Košice a rovnako tak aj ďalších štyroch súperov.

„Chýbal nám jeden vyhratý zápas, ale verím, v že druhom kole to Snine vrátime,“ zaujal postoj bojovníka 25-ročný rodák z ruského Osetska.

Aj podľa trénera košického tímu Mariána Jaroša rozhodli maličkosti.

„V podstate o našej prehre rozhodol jeden zápas, v ktorom sme prehrali o jeden či dva body. Nebyť toho, bola by to remíza. Už teraz však spriadam plány týkajúce sa druhého kola ligy a všetko bude závisieť od toho, aký tím dáme dohromady. Aj v rámci tohto turnaja sa na niektorých výkonoch prejavilo, že prestali trénovať, alebo trénujú menej,“ poznamenal Jaroš.

Rovnako ako väčšina divákov v hale Spoločenskéh pavilónu, aj on bol najviac zvedavý na svoju novú posilu z Ruska.

„Môžem povedať, že Boris naplnil naše očakávania a podal kvalitný výkon. Nemal to ľahké, pretože nastúpil proti kamarátovi, s ktorým sa poznajú a s ktorým spolu trénujú,“ skonštatoval tréner ZK 1904 Košice, ktorý privítal angažovanie vicemajstra sveta všetkými desiatimi. „Prišiel niekto, kto ovláda zápasenie na vysokej úrovni. V tréningovom procese tak od neho môžu aj ostatní odkukať finty, ktoré tu na Slovensku až tak nepoužívame.“

Stále veľmi čerstvú posilu klubu považuje za osožnú aj úspešný košický odchovanec Michael Bodnár.

„Prijali sme ho do partie, trávime spolu čas a je to super chalan, ktorý nám pomáha v tréningovom procese. Je to veľká posila,“ vyjadril sa na margo Makoeva Bodnár.

Samotný vicemajster sveta z vlaňajšieho šampionátu v Paríži si príchod do metropoly východu pochvaľuje. „Na Slovensku som už pôsobil vo viacerých kluboch, ale tu som našiel najlepšie podmienky. Spokojný som s bytom, na tréningu pracujeme na dvoch žinenkách a celkovo sú tu najlepšie podmienky na zápasenie v rámci Slovenska.“

 

Galéria k článku

Makoev s Gulaevom však neboli zďaleka jediní pretekári s ruským občianstvom či pôvodom, ktorí sa objavili v rámci sústredenia slovenského reprezentačného tímu.

„Musím povedať, že z toho veľmi nie som nadšený,“ priznal košický tréner Marián Jaroš. „Je to však otázka úrovne slovenského zápasenia. Chýbajú nám výraznejšie typy, aj keď tu máme viacero jednotlivcov, ktorým sa oplatí venovať a pripravovať ich na veľké súťaže. Takým je aj náš odchovanec Mišo Bodnár, ktorého teraz čaká ťažký turnaj na Ukrajine. Verím, že v Kyjeve využije aj kvalitné tréningy s Makoevom a ukáže ďalší progres.“

„Môžeme pri nich rásť, ale je pravdou, že ich začína byť priveľa,“ poznamenal na neustále rozširovanie radov slovenského zápasenia o ruských pretekárov M. Bodnár. „Musíme sa s tým popasovať a bojovať tak, aby sme boli lepší. Faktom je, že niektoré váhy nemáme na Slovensku poriadne obsadené a v tomto smere nám určite pomôžu. Ideálne by však bolo, ak by sme si vychovali vlastných borcov.“

Bodnár je jedným z mála Slovákov, ktorí dokážu držať s ruskými pretekármi krok a potvrdil to aj v nedeľu, kedy porazil Ermaga Kardanova reprezentujúceho Nitru.

Som s tým spokojný. V rámci náročného sústredenia je tých síl o čosi menej, ale porazil som silného Rusa a to ma potešilo. Škoda, že nám nepomohli podľa predpokladov nízke váhy, pretože sme mohli poraziť aj tú Sninu. Je to však len prvé kolo a bojujeme ďalej,“ dodal Michael Bodnár.

 

Výsledky ZK 1904 Košice v rámci turnaja 1. kola slovenskej ligy:

ZK 1904 Košice – TJ AC Nitra 6:2
ZK 1904 Košice – Dunajplavba Bratislava 7:1
ZK 1904 Košice – Vihorlat Snina 3:5
ZK 1904 Košice – Slávia Snina 8:0

Tím ZK Košice 1904 tvorili: S. Bučko, P. Pastor, P. Janica, T. Vyhivskyi, M. Gardoš, J. Sýkora, J. Mesiarkin, M. Bodnár, G. Tysz, G. Tokár, M. Sýkora, B. Makoev

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre