Vidí nás, počuje nás a vie o nás takmer všetko. Dokonca nám hrozí aj postupná degradácia intelektu

KošicePR INFO

Vieme, kedy sa umelá inteligencia vyrovná ľudskému mozgu a stane sa pre nás nebezpečná

Fenomén umelej inteligencie (AI) je tu a s ním aj obavy, že táto „nadľudská“ technológia by mohla ohroziť existenciu samotného ľudstva. Z jej používania podľa odborníkov vyplýva množstvo rizík. Azda najväčším problémom je, že ľudia postupne zlenivejú a rozmýšľať za nich bude umelá inteligencia. Takto môže nastať až postupná degradácia ľudského intelektu.

Iní vedci dokonca zašli ďalej a hovoria, že algoritmy umelej inteligencie detailne sledujú našu digitálnu stopu. Vedia o nás viac ako my sami, čo postupne môže zájsť až do rizík spojených s manipuláciou či ovládaním nás a rozhodovania za ľudí. Výskumníci sú presvedčení, že raz sa podarí vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá sa dokáže sama vzdelávať, a to bez akejkoľvek pomoci človeka. Takáto „superinteligencia“ by svojou vyspelosťou predčila aj samotné ľudstvo a hravo by dokázala prevziať kontrolu nad všetkými strojmi a softvérmi na svete. Toto by mohlo znamenať aj koniec ľudskej civilizácie!

Foto
Gianluca Mauro - odborník na umelú inteligenciu vystúpi na SlovakiaTechu 2023 / SlovakiaTech

Taliansky odborník na AI Gianluca Mauro si uvedomuje tieto riziká, a preto sa zaoberá aj etikou využívania a fungovania umelej inteligencie. „Keď prechádzate obsahom na sociálnych sieťach, umelá inteligencia rozhoduje, čo práve uvidíte. Keď vojdete do banky a požiadate o úver, rozhodujú algoritmy, či si ho zaslúžite, alebo nie,“ vysvetľuje Mauro. Podľa neho dokonca už mnohé zo spoločností vyberajú svojich zamestnancov na základe hodnotenia umelej inteligencie. Taliansky expert je presvedčený, že by sme mali vedieť, ako tomuto fenoménu umelej inteligencie porozumieť a vedieť ho viac využívať vo svoj prospech.

„Väčšina ľudí sa umelej inteligencie buď bojí, alebo ju pasívne ignoruje. Mali by sme si však uvedomiť, že AI je jednou z najvýkonnejších technológií, aké ľudstvo vyvinulo a je len nástrojom v rukách ľudí,“ myslí si Gianluca Mauro. AI je podľa neho iba nástroj, ktorý je podobne ako kladivo bez tesára zbytočné. Ale ak ho do rúk dostanú kreatívni ľudia, môžu urobiť obrovské veci pre ľudskú spoločnosť. Nám všetkým na niečom záleží. Či už je to klimatická zmena, sociálna spravodlivosť, životné podmienky zvierat, alebo čokoľvek iné. Talian je presvedčený, že „AI môže byť nástrojom, pomocou ktorého môžeme premeniť svoje nápady a sny na skutočnosť!“ Kľúč k úspešnej implementácii AI nespočíva v algoritmoch, ale skôr v zainteresovaných ľuďoch, tvrdí Mauro. Ako ďalej pokračuje, „veľa ľudí hovorí, že umelá inteligencia mení svet. Nemyslím si, že sa to deje. Čo sa deje, je, že ľudia, ktorí používajú AI, menia svet!“

„Budúcnosť umelej inteligencie nie je nevyhnutne to, čo si myslí väčšina z nás,“ vraví ďalší zo špičkových odborníkov na umelú inteligenciu a svetoznámy futurista Matthew Griffin. Podľa neho ešte nežijeme v dobe umelej inteligencie, ale iba v období vzrastajúceho vývoja čoraz inteligentnejších automatických strojov. AI, teda umelú inteligenciu, ktorú využívame denne, a to veľmi často, máme ešte „v plienkach“ a skutočne rozšírenou a široko využiteľnou sa stane asi o 10 rokov. „Ak by sme chceli hovoriť o vyslovene super AI (skratka ASI), tak takú budeme mať až v období okolo roku 2060,“ myslí si Griffin. Táto ASI, čiže super umelá inteligencia už bude konkurencieschopná s ľudským mozgom, a vtedy už môžeme hovoriť aj o obavách z jej vplyvu na ľudskú rasu.

Súčasnú úroveň umelej inteligencie môže podľa britského futurológa Griffina ľahko poraziť aj malé dieťa. „Priemerné štvorročné dieťa má lepšie uvažovacie schopnosti ako aj tie najpokročilejšie umelé inteligencie používané národnými bezpečnostnými agentúrami,“ upokojuje Matthew Griffin.

Súčasné četovacie roboty podľa neho dokážu pracovať so súbormi takmer 2 miliárd parametrov, no napriek tomu si nepamätajú, čo ste im povedali pred jednou či dvoma vetami. A to je názornou ukážkou toho, že AI je zatiaľ stále len na začiatku. „Ďalším problémom umelej inteligencie je vertikálne stúpajúca spotreba elektrickej energie. Podobne ako pri Blockchain, tá spotreba stúpa ohromnou rýchlosťou,“ konštatuje Griffin. Podľa futurológa má umelá inteligencia vďaka výraznému vkladu Hollywoodu v súčasnosti ešte ďalší problém, a tým je „obava, že nás roboty pozabíjajú.“ Pravdou je, že vyspelé armády vyvíjajú dokonalé vraždiace autonómne roboty a drony. To podľa Griffina potvrdzujú aj vyjadrenia americkej armády, že ľudský faktor je v boji s najnovšími autonómnymi zbraňami s umelou inteligenciou tým slabším článkom.

Foto
Matthew Griffin - svetoznámy futurista a expert SlovakiaTechu 2023 / SlovakiaTech 2023

Lenže, našťastie, AI má pre nás ako ľudstvo aj pozitívny význam. Griffin vysvetľuje: „ Ak chceme vyvinúť vakcínu či liek, trvá vyše 10 rokov dostať ho do reálneho užívania. Kým dnes vďaka využitiu umelej inteligencie trvá tento proces v niektorých prípadoch len 3 mesiace.“ AI podľa neho dokázala vygenerovať až 31-tisíc nových liekov len za 21 dní, Airbusu pomáha vyvinúť nový model dopravného lietadla A330 či značke Under Armour dizajnuje nové trenírky.

Otázkou preto zostáva, či sa máme vplyvu AI báť, alebo oceňovať výhody plynúce z jej používania. Skutočnosť podľa Griffina je taká, že „každý aspekt nášho dnešného života je nejakým spôsobom ovplyvnený AI. Overuje vašu identitu, hľadá vám možnosti úspory energie, rozhoduje o výške vašej pôžičky, vytvára webový obsah a články, hľadá vám partnera, vyhľadáva prácu, odporúča produkty či sa s vami porozpráva...“

Gianluca MAURO (IT), zakladateľ AI Academy, autor knihy „Zero to AI“ a producent týždenného technologického bulletinu Tech Pizza. Jeho poslaním je umožniť ľuďom budovať budúcnosť pomocou umelej inteligencie a získať pôsobivejšiu a inšpiratívnu kariéru. Umelú inteligenciu učil od Harvardu, cez firmy až po stredné školy. Na sociálnych sieťach má vyše 100-tisíc fanúšikov a je tiež aktívny v oblasti etiky umelej inteligencie.

Matthew GRIFFIN (UK), svetovo uznávaný futurista, medzinárodný spíker, poradca pre vlády a firmy po celom svete, ktorý pomáha budovať a viesť inkluzívnu, udržateľnú budúcnosť. Založil a vedie Inštitút 311.

Foto
Prezident SlovakiaTechu a bývalý minister hospodárstva Juraj Miškov / SlovakiaTech 2023

Ak vás zaujíma umelá inteligencia, príďte sa pozrieť na obidvoch expertov, ktorí už čoskoro vystúpia na najväčšej technologickej a inovačnej konferencii s veľtrhom na Slovensku – SLOVAKIATECH Forum-Expo 2023. Témou 5. ročníka podujatia je „AI revolution is here!“ a bude venované umelej inteligencii, zeleným technológiám a kybernetickej bezpečnosti.

Matthew GRIFFIN bude prednášať na konferencii už po tretíkrát. Tento raz sa predstaví už v role vlastného „experta“ a spolupracovníka SlovakiaTechu. V košickom Kulturparku vystúpi 19. septembra 2023 o 9.30 hod. a ponúkne víziu využívania umelej inteligencie. Gianluca MAURO sa predstaví s prednáškou hneď po ňom a jeho témou bude „Algoritmická tyrania – keď sa umelá inteligencia pokazí a ako ju opraviť.“

 

Termín: 19. a 20. septembra 2023

Miesto: Kulturpark, Kukučínova 2, 040 01 Košice

Otvorenie podujatia: 9.00 hod.

 

Aktualizovaný program SlovakiaTech 2023 nájdete na www.slovakiatech.sk/program. Vstup na konferenciu je bezplatný! Podmienkou je online registrácia cez stránku www.slovakiatech.sk/registracia.

Komentáre