Turistom sú nápomocné predovšetkým návštevné poriadky.
Dovolenková sezóna je v plnom prúde a viacerí Slováci sú vášnivými turistami, ktorí počas leta navštevujú prírodné rezervácie či národné parky. Na východnom Slovensku sa okrem troch chránených krajinných oblastí, Východné Karpaty, Vihorlat a Latorica, nachádza aj šesť národných parkov - Poloniny, Pieniny, Tatranský národný park, Slovenský raj, Slovenský kras a Muránska planina.
Ochrana prírodných území sa delí do piatich stupňov, s čím súvisí aj obmedzovanie niektorých činností. Prvý stupeň je najmenej prísny a umožňuje vykonávať viaceré aktivity. V druhom stupni, do ktorého patria aj chránené krajinné oblasti, je zakázaný napríklad vjazd a státie s motorovým vozidlom a bicyklom. V treťom stupni, čiže v národných parkoch, nemožno táboriť či stanovať mimo miest na to určených a nemali by sa zbierať ani rastliny či lesné plody. Na územiach so štvrtým stupňom ochrany nemožno voľne pustiť psa, samozrejme okrem poľovníckeho. V lokalitách s piatym stupňom ochrany je zakázané rušiť pokoj a ticho.
„Všade sa treba správať s rozumom a citom, ale existujú takzvané návštevné poriadky. Každý jeden národný park, respektíve chránená krajinná oblasť má vypracovaný návštevný poriadok, kde sú vymenované činnosti, aktivity, ktoré sú povolené, respektíve sú uvedené lokality, kde je možné táboriť,“ uviedol Ľubomír Panigaj z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý dodal základné informácie o zákazoch v prírodných územiach: „Základ je pohybovať sa len po vyznačených turistických chodníkoch, nie mimo. Ďalšie zákazy sú zákaz zbierania rastlín, zákaz zbierania, respektíve nebodaj usmrcovania živočíchov. Správať sa treba potichu. Samozrejme, je zakázané aj zakladanie ohňa.“
Stanovanie, fajčenie a zber plodov
Návštevné poriadky jednotlivých lokalít určujú miesta, kde je možné stanovať. Niektoré národné parky zakazujú, respektíve znemožňujú táborenie. Na prenocovanie v prírode majú vyhradených niekoľko plôch, pričom zvyčajne to sú autokempingy alebo táboriská. Národný park Muránska planina povoľuje prenocovanie v stane na jednu noc mimo na to určených lokalít, avšak v blízkosti turistického chodníka.
Jedným z problémom v prírodných rezerváciách a chránených územiach je fajčenie. „V podstate zakázané to nie je, ale v istých obdobiach, kedy býva nadmerné sucho, tak je možné vyhlásiť v lesoch aj v národných parkoch zákaz fajčenia, zákaz používania otvoreného ohňa. Vieme dobre, že viacero požiarov, ktoré postihli, zdevastovali lesy aj v národných parkoch alebo v chránených územiach, tak vznikli práve nedisciplinovanosťou fajčiarov,“ spresnil Panigaj.
Zber lesných plodov je v niektorých územiach povolený, inde je zakázaný. „V národných parkoch s vyšším stupňom ochrany, od tretieho vyššie, je zber lesných plodov zakázaný. Jednak pri zbere lesných plodov sa pohybujú ľudia mimo turistických chodníkov a dochádza k zašliapavaniu pôdy, vegetácie a takisto pri takých veľkoplošných zberoch prichádza zver o značný zdroj potravy,“ dodal Panigaj. Slovenský kras a Veľká Fatra umožňujú zber lesných plodov, ale len pre vlastnú spotrebu.
Autor: FRANTIŠEK BALÁŽ