Viete čo je kin-ball?

KošiceŠport

Dvanásť hráčov rozdelených do troch tímov a jedna obrovská lopta. Arénou je klasická telocvičňa a hráči nepotrebujú žiadne špeciálne pomôcky či chrániče. Že ste ešte nikdy nepočuli o športe zvanom kin-ball?

Foto
Každá akcia kin-ballu začína takýmto odpalom / KOŠICE ONLINE

„Kin-ball je veľmi mladá hra, ktorá prišla na Slovensko iba pred necelými štyrmi rokmi. Jej základom je lopta s priemerom 1,2 metra, ktorá je však ľahučká a váži iba necelý jeden kilogram. Princípom hry je udržať loptu vo vzduchu, pričom do hry sú zapojené až tri tímy. Prvý útočí, druhý sa bráni a tretí sa aktívne uhýba. Hrá sa na tri víťazné periódy do trinásť bodov. Ide o veľmi dynamický šport, ktorý nie je kontaktný a zároveň upevňuje kolektívneho ducha,“ ponúka stručnú definíciu kin-ballu Aurel Bitter, podpredseda Slovenskej kin-ballovej federácie a tajomník Republikového koordinačného centra Ideálna mládežnícka aktivita, ktoré šíri tento šport na Slovensku. 

Korene tohto športu siahajú do Kanady, kde ju vymysleli učitelia telesnej výchovy už pred tridsiatimi rokmi. 

„Prvých pätnásť rokov to testovali u seba doma a posledných pätnásť rokov šíria kin-ball po celom svete. Vyše desať rokov hrajú túto hru v Japonsku, Francúzsku, Španielsku, Číne či Amerike, k nám do východného bloku to došlo neskôr. V Čechách hrajú kin-ball sedem rokov a my sa to preto učíme hlavne od našich českých kolegov. Napredujeme však veľmi rýchlo,“ teší sa Bitter, podľa ktorého je v prípade kin-ballu ideálne začať s deťmi od piateho ročníka základných škôl. „Hra s touto loptou samozrejme baví aj deti z prvého stupňa, no ich koordinácia tela ešte nie je natoľko dobrá, aby mohli hrať priamo kin-ball. Zhora veková hranica ohraničená nie je. Kin-ball si teda môže zahrať celá rodina.“

Ústredným prvkom netradičnej hry je obrovská lopta, ktorá pôsobí na prvý pohľad mohutne a ťažko.

Veľa ľudí si myslí, že je to fitlopta, ale tá je gumená a toto je taký šušťák s dušou vo vnútri. Netreba sa teda báť, že na vás spadne niečo ťažké. Loptu si môžete vo vzduchu udržať rukami, prikopnúť si ju nohou, či spracovať hlavou,“ vraví podpredseda Slovenskej kin-ballovej federácie. 

Na Slovensku sa kin-ball rýchlo uchytil a začína zbierať prvé úspechy. „Už po trištvrte ročnom tréningu sme sa zúčastnili majstrovstiev Európy a v roku 2015 aj majstrovstiev sveta. Z dvanástich krajín sme tam skončili na ôsmom mieste. Ak vezmeme do úvahy fakt, že sme to v tom čase hrali iba dva roky, tak išlo o pekný výsledok,“ konštatuje Bitter. 

Vlani sa Slováci zúčastnili svetového šampionátu v mixových tímoch, účasti na tohtoročných majstrovstvách sveta v Japonsku zabránil nedostatok financií. Budúci rok však práve Slovensko zorganizuje Majstrovstvá Európy. 

„Našou hlavnou úlohou je však šíriť kin-ball na základných školách a môžem povedať, že Základná škola z Vrbového, kde sa venujú kin-ball druhý rok, absolvovala posledné juniorské majstrovstvá sveta. Deti boli pripravené výborne a získali na tomto šampionáte tretie miesto. Súťaženie sa im zapáčilo a na poslednej súťaži v Čechách získali prvé i druhé miesto,“ pokračuje propagátor mladého športu. Jeho snahou je ukázať krásu kin-ballu čo najväčšiemu počtu ľudí. 

„Pravidlá pochopíte najľahšie prostredníctvom ukážok a práve preto sa venujeme školeniam učiteľov a praktickým prezentáciám na školách. Z vlastných skúseností môžem povedať, že deti pochopia hru aj za pätnásť minút. Ide samozrejme o zjednodušené pravidlá, ktoré sú však pre základné školy skvelým základom. V tejto chvíli má kin-ballovú loptu už 90 škôl na Slovensku,“ hovorí Aurel Bitter, ktorý strávil školením učiteľov z východu Slovenska aj celý posledný víkend. Dejiskom školenia bola Špeciálna základná škola na Odborárskej ulici v Košiciach a aj tento fakt podčiarkol skutočnosť, že kin-ball nie je iba športom pre mladých športovcov s perfektnou fyzickou i mentálnou kondíciou. „V praxi máme overené, že túto hru zvládajú aj deti s mentálnym hendikepom a v Čechách ju skúšajú hrať už aj vozíčkari. Je to šport ako každý iný a kto chce športovať, ten sa v ňom nájde. Momentálne sa venujú kin-ballu asi na pätnástich percentách škôl na Slovensku, našou túžbou je rozšíriť ho aspoň na 30 percent škôl.“

Galéria k článku

Práve na spomínanej košickej špeciálnej škole majú s kin-ballom výborné skúsenosti.

„Na našej škole majú kin-ballové školenia všetci učitelia a tejto hre sa venujeme približne trištvrte roka,“ hovorí učiteľka Dalma Strausz zo ŠZŠ Odborárska, kde sa venujú deťom s narušenou komunikačnou schopnosťou. „Tým, že sú to deti s mentálnou retardáciou, pomáha nám táto hra hlavne v oblasti koordinácie a jemnej i hrubej motoriky. Okrem toho to prospieva koncentrácii. A keďže ju hrajú štvorčlenné družstvá a my máme v triedach znížený počet detí, môžu sa do jednej hry zapojiť naraz všetci. Nikto nemá pocit, že je odstrčený a stojí niekde bokom.“

Kompletné pravidlá sú zosumarizované v pomerne hrubej publikácii, no v rámci základných škôl sa môžu deti výborne zabaviť aj so zjednodušenými pravidlami. 

„Základom je, aby vedeli deti loptu chytiť a prenášať ju. Keď sa naučia základnú techniku, môžeme pridávať ďalšie a ďalšie prvky pravidiel. Deti teší hlavne to, že robia niečo iné. Niečo, čo nikto iný nerobí. V Košiciach máme celkovo štyri špeciálne školy a môžeme tak súťažiť i navzájom. Nevylučuje sa ani spolupráca so základnými školami, čiže s intaktnými deťmi a sme zapojení do projektu Zober loptu, nie drogy. Tým pádom chodíme hrávať aj futbal aj s riadnou detskou populáciou,“ dodáva Dalma Strausz.

Komentáre