Viete, že čoskoro budeme mať mobily bez batérií a cestovať budeme na elektrinu „zo vzduchu“?

KošicePR INFO

Cestovanie v čase, autá na biobatérie, dobíjanie za jazdy či let z Londýna do New Yorku za 29 minút? Nič nie je nemožné! Svetoznámy futurista Matthew Griffin na konferencii a veľtrhu SlovakiaTech 2022 v Košiciach prezradí, ako bude vyzerať mobilita budúcnosti.

Nie je veštec, no dokáže s istotou predpovedať našu budúcnosť. Aspoň tú, ktorá sa týka nových technológií. Matthew Griffin je svetovo uznávaný britský futurista, medzinárodný spíker, poradca pre vlády a firmy po celom svete, ktorý pomáha budovať a viesť inkluzívnu, udržateľnú budúcnosť. Založil a vedie Inštitút 311. Ako fanatik do budúcnosti verejnosti predstavuje novinky svetovej vedy a techniky a hlavne to, ako bude vyzerať naša budúcnosť nielen o dvadsať či tridsať, ale aj o päťdesiat rokov.

Ak sa Matthewa Griffina spýtate napríklad na budúcnosť dopravy, šokuje vás zistením, že vďaka technológiám HyperLoop s rýchlosťou MACH 3 či hypersonickým raketovým pohonom už o tri dekády môžeme cestovať medzi metropolami sveta, ako keby sme používali mestskú hromadnú dopravu. „Vďaka novému dostupnému raketovému pohonu bude cesta z Londýna do New Yorku trvať 29 minút. Na ktorékoľvek miesto na Zemi doletíme za menej ako jednu hodinu,“ zdôrazňuje Griffin.

O necelých 40 rokov podľa futuristu zabudneme na batériové napájanie elektrických spotrebičov. „Technológiu wireless – bezdrôtového prenosu dát v neďalekej budúcnosti doplní aj technológia batteryless – kedy batéria nemusí byť súčasťou spotrebiča,“ prináša víziu roku 2069 fanatický futurista Matthew Griffin. Ako pokračuje „predstavte si, že váš smartfón nebude obsahovať batériu a energiu bude získavať z elektromagnetického žiarenia a rádiových frekvencií vo vzduchu. Viem, že to znie bláznivo, ale prvý mobil bez batérie sme vyvinuli už pred troma rokmi.“

Podľa neho takáto budúcnosť čaká aj elektromobilitu. Elektrické autá už nebudú potrebovať drahé a objemné batérie a dobíjať sa budú vzduchom technológiou „batteryless“ aj za jazdy. Podľa Griffina „v budúcnosti bude energia bez batérií a navyše aj bezdrôtová.“ Ďalším zdrojom pre pohon áut bude aj ich samotný povrch, ktorý dokáže absorbovať slnečné žiarenie a premení ho na elektrinu. Podľa Griffina pokročil aj vývoj tzv. biobatérií pracujúcich na báze odbúrateľných cukrov s až 10-násobne vyššou hustotou energie, ako majú súčasné klasické batériové články na báze kovov.

Galéria k článku

Automobilová doprava budúcnosti bude podľa futuristu hlavne o elektromobilite a plnej autonómnosti. „Ale ak z auta vyberiem prístrojovú dosku, volant a pedále, to už potom nebude auto,“ sarkasticky dodáva Griffin. Takto priestorovo uvoľnené moduly ponúknu neobmedzené možnosti pre ich využitie na čokoľvek pojazdné. „Vzniknú tak autonómne pojazdné obchody, autonómne pojazdné ordinácie či dokonca autonómne pojazdné hotelové izby,“ s nadšením konštatuje futurista. Nástup autonómnej dopravy bude prakticky „smrťou áut“ tak, ako sme ich poznali doteraz.

Ako dodáva, „to ešte nebude všetko, čaká nás aj technológia TENG (triboelektrický nanogenerátor). Takáto technológia poteší napríklad ľudí, ktorí majú voperovaný kardiostimulátor, ktorý nebude potrebovať vymeniť batériu, pretože energiu si bude schopný vyrobiť z vlastného krvného obehu,“ vysvetľuje futurista.

Medzi Matthewových klientov patria kráľovské rodiny, svetoví lídri, vlády G7 a G20 a dobre známe nadnárodné spoločnosti vrátane Accenture, Aon, Arm, BCG, Centrica, Credit Suisse, Decathlon, Dentons, Deloitte, GEMS, Huawei, Lego, Legal & General, LinkedIn, Microsoft, Qualcomm, RWE, SAP, Samsung, T-Mobile a mnoho ďalších.

Ak vás zaujíma svet inovácií a nových technológií, na prednášku futuristu Matthewa Griffina sa môžete prísť pozrieť aj osobne. Už na budúci týždeň príde ako jeden z top spíkrov na 4. ročník medzinárodnej konferencie a inovačného a technologického veľtrhu SlovakiaTech Forum – Expo 2022 v košickom Kulturparku (20. – 21. september 2022). Podľa zakladateľa a prezidenta SlovakiaTechu Juraja Miškova výber Griffina ako hlavného spíkra nebol náhodný: Tento ročník SlovakiaTechu venujeme bezuhlíkovým technológiám, vodíku, obnoviteľným zdrojom energie a udržateľnosti. Svet musí rýchlejšie reagovať na zmeny klímy aj obmedzenú dostupnosť fosílnych zdrojov energie. Príďte v septembri do Košíc a uvidíte, že i Slováci dokážu vynájsť špičkové technológie šetrné k našej planéte,“ zdôrazňuje Miškov.

SlovakiaTech Forum-Expo Košice 2022 okrem odborníkov na inovácie a nové technológie zo Slovenska i zo zahraničia svoje brány otvorí aj pre širokú verejnosť, ktorá si bude môcť i na vlastné oči pozrieť najhorúcejšie technologické novinky roka vrátane vodíkového superšportiaka MATADOR MH2 alebo slovenského vírnika NISUS. Vstup na SlovakiaTech 2022 je bezplatný, stačí, ak sa elektronicky registrujete na webe www.slovakiatech.sk.

Komentáre