Víkend v košickej botanickej záhrade sa nesie v znamení bonsajov

KošiceZaujímavosti

Návštevníci uvidia aj vzácne unikáty z Japonska.

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach je v tieto dni nainštalovaná výnimočná, no zároveň tradičná výstava Cassovia Bonsai. Tri dni prinesú opäť množstvo zaujímavých bonsajov, ale aj sprievodný program.

„Chcela by som srdečne pozvať všetkých záujemcov o japonské umenie od piatka 3. mája do nedele 5. mája, kedy sa uskutoční u nás výstava bonsajov. Zároveň okrem klasických bonsajov, ktoré možno návštevníci už poznajú, sme sa tento rok snažili trochu viac priblížiť kolekcie shohin. Ide o veľmi maličké stromčeky – bonsaje, ktoré sú usporiadané práve v tých kolekciách a taktiež predstaviť japonské starobylé umenie suiseki. Práve preto sme sa zamerali tento rok aj v rámci prednášok na tieto dve témy. Pozývame v sobotu v poobedňajšom čase o 14.00 hod. na prednášku Martiny Vyhlídalovej a Vladimíra Kamocsaia na tému Suiseki. Potom o 15.00 hod. bude program pokračovať prednáškou na tému Miniatúrne stromčeky shohini,“ uviedla pre Rádio Košice zástupkyňa riaditeľa Botanickej záhrady UPJŠ Andrea Fridmanová.

Vedúci Bonsaj centra Košice Juraj Szabo priblížil, že ide o medzinárodnú výstavu:

„Je už 14. ročník Cassovia Bonsai. Na tejto výstave budú ako stále vystavené bonsaje z celého sveta. Tohto roku k nám zavítajú aj hostia z Českej republiky, vystavovatelia aj z Maďarskej republiky. Plus tohto roku budú vystavené aj suiseki kamene v drevených podložkách. Vystavovať bude Slovenská asociácia suiseki na poschodí. Po minuloročnom úspechu, keď sme tu mali vystavené strombonsaje veľkosti shohin, to sú do 18 centimetrov, tak tohto roku sme rozšírili tú výstavu na poschodie, plus aj o tie stromčeky shohin, takže bude veľmi pekná výstava.“

Slovo bonsaj znamená strom v miske či kvetináči, čo potvrdil aj Juraj:

„To znamená, či si zasadíte do kvetináča, misky, polovicu javor alebo aj orech, to je jedno. Je to v miske, tým pádom je to bonsaj. Je to trošku viac sfilozofované, ľudia si myslia, že je to nejaká špeciálna procedúra. Nič to nie je. Tie stromčeky sa jednoducho nepestujú vo voľnej zemi, ale v bonsajových miskách, kde tak, ako sa zastriháva koruna, aby to malo nejaký tvar zmenšeného stromu z prírody, tak takisto sa každé dva, tri, štyri roky tie stromčeky vyberú z misky, ostrihajú sa korene a dá sa nový substrát, nová zemina.“

V rámci špeciálnej starostlivosti ide o časté hnojenie a strihanie, aj preto sú podľa Juraja bonsaje oveľa krajšie ako stromy v prírode:

„Všetky stromy sú výnimočné. Keď sa spýtate akéhokoľvek pestovateľa, ten jeho stromček, či je to maličký semenáčik, alebo nejaký 100, 150, 200 rokov starý strom, je pre neho ten najvýnimočnejší, najkrajší, najlepší. Budú vystavené bonsaje aj začínajúcich bonsajistov, mladé stromčeky z prírody. Budú vystavené aj vzácne unikáty z Japonska. Aj začiatočník, aj profesionálny pestovateľ si tu nájde to svoje.“

Juraj Szabo sa bonsajom venuje už takmer 20 rokov:

„Som taký slabý začiatočník. U mňa to bol ako koníček, taká láska na prvý pohľad. Z koníčka sa postupne stalo zamestnanie. Momentálne 14. rok prevádzkujeme Bonsaj centrum Košice. Je to taká práca aj záľuba, všetko v jednom.“

Výstava je otvorená od 3. do 5. mája od 9.00 do 17.00 hod.

Komentáre