Víťazi nad životom

PrešovĽudsKE

OZ Športom k radosti sa na konci augusta zúčastnilo siedmeho ročníka Onko olympiády vo Varšave.

Sú zrejme najúspešnejšou športovou výpravou v histórii Slovenskej republiky. V našich farbách totiž vybojovali 58 medailí v rôznych disciplínach. Najväčší boj však nezažili, respektíve nezažívajú na ihrisku, trávniku, atletickom ovále či štadióne, ale v nemocnici a športom sa chcú len odreagovať, dodať si potrebný elán pre život. Jednoducho zabudnúť na všedné starosti. Onkologické choré deti z prešovského občianskeho združenia Športom k radosti sa na konci augusta zúčastnili siedmeho ročníka Onko olympiády vo Varšave. „Boli sme výprava devätnástich detí rôznych vekových kategórií od šesť do sedemnásť rokov. Deti športovali vo všetkých disciplínach a skoro vo všetkých sa nám podarilo získať nejaké umiestnenie či už zlaté, bronzové, alebo strieborné. Deti boli veľmi šikovné a bojovali ako o život,“ povedala pre KOŠICE ONLINE predsedníčka združenia Monika Brillová.

Paradoxne OZ Športom k radosti vzniklo práve na popud Onko olympiády, ale hnacím motorom bola i túžba vrátiť sa späť do súťažného diania a víťaziť. „Keďže môj syn tam už bol dvakrát, tak veľmi chcel tam ísť. Jednoducho zohnala som kontakt, vybavila peniaze a išli sme po prvýkrát v roku 2016, čiže pod mojou záštitou sme tam boli teraz druhýkrát,“ dodala Brillová.

Foto
Deti z OZ Športom k radosti / OZ Športom k radosti

35 umiestnení, 58 medailí z toho 30 zlatých v konkurencii Ukrajiny, Litvy, Rumunska a Poľska je naozaj úctyhodná štatistika a dokazuje nám ostatným, ako v živote skutočne bojovať. Naviac, ak ide o deti, ktoré si prešli ťažkou onkologickou liečbou, ktorá je podľa Brillovej „naozaj veľmi náročná a zanecháva v deťoch veľmi veľa následkov, o ktorých už tá verejnosť nevie. My sa snažíme, aby sa tie deti zapojili do športu, aby si nemysleli, že sú iné, menej cenné alebo sa im vysmievajú aj spolužiaci a rovesníci, tak môžu ukázať, že vedia bojovať na ihrisku.“

Deti sa preto snažia motivovať, aby ďalej bojovali. „Napriek tomu, že majú každý deň starosti, tak, aby ten šport im prinášal tú radosť a kontakt s inými ľuďmi. Napríklad jedno dievča má 155 cm a vyhralo vo vrhu guľou, to je úžasné, nikto by to na ňu nepovedal,“ natešene ďalej dodala. 

Deti získali pódiové umiestnenia v atletických hrách, v lukostreľbe či plávaní, ale aj v kolektívnych športoch ako futbal. Medailu si odniesla aj dvanásťročná Karin: „Beh, lukostreľba, som získala tretie miesto a bedminton štvrté. My sme tam išli lietadlom a to sa mi najviac páčilo. Išli sme vládnym špeciálom a ja mám veľmi rada let,“ rýchlo skonštatovala nádejná športovkyňa.

 

Autor: FRANTIŠEK BALÁŽ

 

Komentáre