Víťazné ťaženie street workoutu. Z amerického geta na naše sídliská

KošiceŠport

Ide to aj bez drahých permanentiek do posilňovní, najmodernejších strojov a striktných diét. K dokonalému telu vám stačí vybehnúť na ihrisko pred blokom. Pravda, reč nie je o klasickom detskom ihrisku, ale o workoutových ihriskách, ktoré v posledných rokoch vyrástli na väčšine veľkých košických sídlisk.

Foto
Workout v sebe spája silové prvky s gymnastickou zručnosťou / KOŠICE ONLINE

V metropole východu nájdete dokonalé podmienky na cvičenie s vlastnou váhou na KVP, Furči, Jazere či Ťahanovciach. A práve v ťahanovskom centre Olympia sa počas víkendu uskutočnili piate majstrovstvá Slovenska v street workokute.

„Sme veľmi radi, že sme mohli takýto šampionát usporiadať prvýkrát v Košiciach. Predošlé štyri ročníky sa totiž konali v Nitre a v Žiline,“ rozhovoril sa workouter Šimon Forrai, ktorý patrí medzi priekopníkov tohto športu v Košiciach. V rámci domáceho šampionátu sa však na hrazdách nepredstavil. „Nesúťažil som, pretože niekto to musel zastrešiť a postarať sa o hladký priebeh podujatia. Podobne na tom boli aj viacerí ďalší chalani z Barlevers. Tento rok som navyše necítil šancu na víťazstvo. Ja to skúsim o rok.“

Košice sa môžu pochváliť dvojnásobným majstrom Dávidom Molkom, no aj ten sa rozhodol prenechať miesto iným. Z 28-členného mužského zastúpenia tak malo organizátorske mesto v hre iba Michala Szotáka, ktorý obsadil konečné piate miesto. Majstrovský pohár však ostal doma zásluhou ženskej kategórie, v ktorej uspela Simona Maté.

Galéria k článku

Snaženie mladých si nenechali ujsť aj priekopníci street workoutu, ktorí sa pred pár rokmi snažili o to, aby na Slovensku vznikali prvé špecializované ihriská.

„My sme začínali tak, že sme chodili na detské ihriská, odkiaľ nás vyhadzovali mamičky s deťmi,“ komentuje začiatky street workoutu na Slovensku Juraj Fačko z Dolného Kubína. „Rozhodli sme sa teda skúsiť osloviť vedenie mesta a postaviť workoutový park. Prvý rok sa nám to nedarilo, ale po zmene vedenia sme našli ústretovejších ľudí. A park sa stal realitou.“

Podobným spôsobom vznikali aj prvé workoutové parky v Košiciach. Mnohí obyvatelia sídlisk pritom sprvoti netušili, na čo vlastne tieto hrazdy a bradlá slúžia. Len málokto vedel, čo to vlastne ten street workout je.

„Street workout je v podstate cvičením s vlastnom váhou. Vznikol v amerických getách, kde chudobní černosi nemali peniaze na to, aby cvičili v posilňovniach a telocvičniach. Začali preto improvizovať na uliciach. Dvíhali seba a objekty, ktoré neboli prikované a nahrádzali činky. Napríklad aj smetné koše,“ približuje počiatky tohto atraktívneho športu Michal Zirus Zurek, podľa ktorého je nárast popularity funkčných cvičení badateľný vo všetkých mestách. „Z roka na rok je na Slovensku viac workoutových ihrísk a teraz už nemusíme improvizovať na detských ihriskách či zábradliach.“

Ruka v ruke s budovaním nových parkov stúpa podľa sympatického Oravana aj úroveň organizovaných súťaží.

„Je to úplne iný level ako pred pár rokmi,“ upozorňuje Michal. „Začínalo sa s opakovaním nejakých setov cvikov a sem-tam sa objavili gymnastické prvky ako front lever a back lever. Kto to dal, ten bol pán. Postupne však začalo prichádzať viac dynamiky a ten vývoj je absolútne šialený. Teraz sme napríklad v Košiciach videli len piaty ročník slovenského šampionátu a v porovnaní s prvým to bolo ako z iného vesmíru. Kto teraz neskočí nejakú 540 stupňovú otočku, tak je v podstate bez šance na úspech. Rovnako tak, ak nevytiahne nejaké hefesto, alebo full planche. Teraz to robia všetci. Ak by to v minulosti urobil len niekto, tak je okamžite absolútny víťaz.“

Workout patrí na ulicu a podľa Juraja Fačka je tak určený pre každého. Pravda, nefunguje to tak, že sa postavíte k hrazde a o mesiac budete mať telo ako John Cena. Nejaké silové základy mať musíte. „Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že ešte pred pár rokmi som trpel nadváhou. Začal som trénovať a dnes našťastie vyzerám úplne inak,“ usmieva sa Juraj, ktorého telo však dokazuje, že ak chcete mat brucho ako pekáč s buchtami, tak by ste to mali skúsiť práve s týmto športom. „Všeobecne samozrejme platí, že ak človek vyzerá k svetu, tak na to letia aj dievčatá. My s Mišom sme už však obaja ženatí a necvičíme teda pre tento účel.“

K ďalšiemu napredovaniu tohto športu nepomáha len zlepšovanie infraštruktúry, ale aj organizovanie nových súťaží.

My toho organizujeme viacej, ale toto leto pripravujeme úplne jedinečnú silovo-kondičnú súťaž King of North. Freestyle tam bude tiež, ale pôjde viac-menej o sprievodný program. Sústrediť sa chceme na street techniku, také serióznejšie cvičenie,“ pozýva Michal Zirus Zurek na augustové preteky do Dolného Kubína. Juraj Fačko pridáva: „King of the North bude zameraný na striktné prevedenie základných cvikov ako sú príťahy na hrazde, kľuky na zemi i bradlách, drepy na jednej nohe a to všetko spojíme s behom na 350 metrovej trati. Pôjde tak o komplexné preverenie atlétov. Ako čerešničku máme pripravenú tristo kilogramovú pneumatiku, ktorú budú súťažiaci prehadzovať. Je to niečo na štýl crossfitu, ale s prevedením street wokoutovej techniky.“

Práve takouto súťažou chcú street workout zbaviť nálepky športu, ktorý preferuje silný vrch tela, no opomína nohy.

„To hovoria ľudia, ktorí do toho nevidia. A my chceme dokázať, že ten atlét môže byť komplexný a zvládne toho veľmi veľa. V súťaži tak preveríme kondíciu i funkčnú silu,“ konštatuje Michal.

Workout na Slovensku ešte ani zďaleka nenaplnil svoj maximálny potenciál a podľa Juraja Fačka sa ešte jeho úroveň nachádza iba vo fáze vzostupu. „Určite sa to bude posúvať ešte ďalej. S workoutom začínajú stále mladší a mladší ľudia a úroveň pohybu a sily preto stále stúpa. O pár rokov to bude vyzerať opäť úplne inak ako dnes.“

Podľa Michala Zirusa Zureka sa potrebuje workout dostať ešte bližšie k ľuďom a ideálne by bolo, ak by sa súťaže neorganizovali len na sídliskách, ale priamo na námestiach miest. Potom by tento šport mohol jedného dňa nasledovať napríklad skateboarding, ktorý sa stane od roku 2020 súčasťou olympijského programu.

Som si istý, že popularita workoutu bude určite ďalej rásť, ale neviem či má aj na to, aby sa dostal na olympiádu. Problém by totiž asi bol s hodnotením. U nás sa nehodnotia presné prvky ako napríklad v gymnastike a samotné vystúpenie je o kreativite súťažiaceho. Na olympiáde je navyše gymnastika, ktorá je veľmi podobná tomuto športu. Ak sa pozriete na gymnastiku spred sto rokov, tak to je súčasný súťažný workout. Je to však streetový šport, ktorý patrí na ulicu a patrí mladým,“ dodáva Michal Zirus Zurek.

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre