Celoštátna súťaž folklórnych kolektívov sa koná každé tri roky.
Špeciálne tanečné choreografie, spev i hudbu na ľudovú nôtu priniesla celoštátna postupová súťaž choreografií folklórnych kolektívov s názvom Tancuj, Tancuj. Tá sa konala od piatka (11. 11.) do soboty v Liptovskom Mikuláši. Zlaté pásmo si zo súťaže odniesol Folklórny súbor Hornád z Košíc.
Súťaž sa koná raz za 3 roky. Z krajských kôl do finále postúpilo 13 folklórnych kolektívov z celého Slovenska. „Každá choreografia je v niečom iná, vytvára rôznorodé obrazy,“ uviedla odborná metodička pre folklór Liptovského kultúrneho strediska v Liptovskom Mikuláši Michaela Košová. Podľa nej bolo každé vystúpenie prepracované a profesionálne. „Napríklad Univerzitný folklórny súbor Mladosť z Banskej Bystrice v tomto ročníku spracoval tance srbských Slovákov, čo sme v našej súťaži za celú jej históriu ešte nemali,“ ozrejmila Košová.
Podľa jej slov bola veľmi dôležitá aj rozborová časť súťaže, keď si vedúci súborov sadli s porotcami, a tí im vysvetlili, v čom by sa mali v budúcnosti zlepšiť. „Do poroty zasadli významné osobnosti slovenskej folkloristiky, medzi nimi aj bývalá tanečníčka z Lúčnice Barbora Morongová, choreograf a režisér Dušan Hégli či etnochoreologička Lenka Šútorová-Konečná,“ uviedla.
Prehliadka vyvrcholila vyhlásením výsledkov a galaprogramom v nedeľu popoludní. Okrem zlatého, strieborného a bronzového pásma porota udelila aj ďalšie špeciálne ocenenia za štýlovú interpretáciu či najlepšieho individuálneho inštrumentalistu. „Cenu za štýlovú interpretáciu ľudovej hudby získala Folklórna skupina Raslavičan,“ povedala Košová.
Organizátorom podujatia bolo Liptovské kultúrne stredisko v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš, vyhlasovateľom a garantom Národné osvetové centrum v Bratislave. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Zdroj: TASR