Víťazstvo Smeru na východe nie je prekvapením

VýchodArchívParlamentné voľby 2023

Občanov mohli motivovať najmä sociálne programy.

Výsledky predčasných parlamentných volieb sú definitívne. Slovensko bude viesť najbližšie roky strana Smer-SD, ktorá získala 22,94 percenta hlasov. To jej prinieslo 42 kresiel v parlamente. Najbližšie dva týždne chce jej líder Robert Fico rokovať s ostatnými stranami o programoch. Až po dohode sa podľa neho možno baviť o zostavovaní vlády.  Politológ Gabriel Eštok z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pre Rádio Košice uviedol, že východniarov mohli vo voľbách motivovať najmä sociálne programy. Práve tie sa dotýkajú aj východu Slovenska:

„Je naozaj okrajovou časťou Slovenska a občania väčšinou právom pociťujú, že akoby zostávajú zabudnutí. Možno aj preto podporujú politické strany, ktoré nie sú zamerané na mestského voliča, ale na voliča na vidieku alebo v menších mestách. Ak budú tvorené tieto politiky tak, ako boli naplánované a sľubované v programoch, tak by to mohlo smerovať, samozrejme, k zvyšovaniu životnej úrovne aj týchto občanov. Tam sa obávam, či nedôjde k väčšiemu sklamaniu, pretože občania aj východného Slovenska budú mať pravdepodobne veľké očakávania, práve preto, že podporili tieto politické strany.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Víťaza volieb Smer volili aj obyvatelia v Košickom kraji a dali mu vyše 21 percent. Na druhom mieste v kraji skončil Hlas-SD s podporou vyše 15 percent zúčastnených voličov. Tretie bolo Progresívne Slovensko so ziskom 14,7.

Ak sa pozrieme na okresy, Košice-okolie zvolili OĽANO, na druhom mieste bol Smer a na treťom Hlas. V obvodoch Spišskej Novej Vsi sa prvé miesta vymenili - najvyššiu podporu tu mal Smer, OĽANO a napokon Hlas. V okrese Michalovce vyhral s 12-percentným náskokom Smer, nasledovali Hlas a OĽANO. Víťazná strana Smer vyhrala aj v okrese Trebišov, nasledovala Aliancia a napokon Hlas a rovnaké poradie si zvolili aj voliči v obvode Rožňava. Volebná účasť v Košickom kraji dosiahla takmer 61 percent, zo všetkých krajov Slovenska tak bola najnižšia. Najväčšia účasť v rámci kraja bola v obvode Košice a najnižšia v Trebišov.

Podobné výsledky hlási aj Prešovský kraj. Smer tu získal vyše 22 percent hlasov. Na druhom mieste v kraji skončila strana Hlas, ktorej odovzdalo svoj hlas viac ako 16 percent zúčastnených voličov. Nasleduje OĽANO so ziskom 14,8 percenta hlasov. Čo sa ale týka okresu Prešov, tu dominovali Smer, Hlas a KDH. Iné prvé tri miesta boli v okrese Poprad – a to Smer, PS a KDH. Smer, KDH a Hlas – tieto tri strany zvíťazili v obvode Stará Ľubovňa.

V Kežmarku ako jedinom okrese Prešovského kraja vyhralo OĽANO, nasledoval Smer a KDH. Trojica Smer, Hlas, KDH si vybojovali prvé tri miesta v okrese Bardejov a Stropkov. V územnom obvode Svidníka to boli Smer, Hlas a OĽANO. Územný obvod v Humennom si zvolil Smer, Hlas a KDH a okres Vranov nad Topľou má ako víťazov Smer, OĽANO a Hlas-SD.

Foto
Vo východoslovenských krajoch zvíťazil Smer / TASR

„Miera zosumarizovania je nižšia ako 100 percent. Je to kvôli tomu, že zo 6014 okrskov sa v jednom okrsku v Prešovskom kraji nepodarilo sčítať hlasy a výsledky budú neplatné, vyhlásil predseda Štatistického úradu Peter Peťko.

Bližšie dôvody ale neuviedol. Predseda Prešovského kraja Milan Majerský sa ako líder KDH zároveň dostal vo víkendových voľbách do parlamentu. Podľa vlastných slov je však nateraz nejasné, ako skĺbi tieto funkcie.

Volebná účasť v Prešovskom kraji bola na úrovni 66,7 percenta. Najväčšia bola v obvode Prešov a najmenšia v Humenskom.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre