Vláda diskutovala o plánoch košických oceliarní

KošiceSpravodajstvo

Témou bola aj otázka dekarbonizácie.

Predstavitelia vlády, Nippon Steel Corporation a U.S.Steel Košice spolu diskutovali o budúcnosti košických oceliarní, plánoch nového majiteľa v regióne aj otázkach dekarbonizácie produkcie ocele. Kabinet zastupovali vicepriméri, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister životného prostredia Tomáš Taraba.

„Diskusia sa venovala budúcnosti oceliarne, ktorá je významným zamestnávateľom na východe Slovenska, rovnako i súčasnému pohľadu Nippon Steel na ich plány v regióne,“ uviedli obe strany v spoločnom vyhlásení.

Zároveň je však podľa nich predčasné hovoriť o záveroch diskusie, keďže koncern neočakáva uzatvorenie celej transakcie skôr ako v treťom štvrťroku 2024.

„To umožní spoločnosti vyhodnotiť realizovateľnosť svojich plánov. Je však dôležité, že tieto konštruktívne rozhovory sa začali,“ uviedli predstavitelia.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Témou bola aj dekarbonizácia produkcie ocele v súvislosti s tým, že Slovensko má na tento účel vyčlenené peniaze z Plánu obnovy a odolnosti i z ďalších fondov. V najbližších týždňoch budú rezorty informovať o ďalších krokoch, ktoré vyplývajú zo záverov rokovaní.

Americká spoločnosť U. S. Steel vlani oznámila zámer odpredať korporáciu vrátane košických oceliarní japonskému koncernu Nippon Steel. Transakcia sa má realizovať v aktuálnom roku. Nippon Steel oznámil, že na transakciu v hodnote 14,9 miliardy dolárov (13,61 miliardy eur) má zabezpečené financovanie.

 

Zdroj: TASR

Komentáre