Vláda navrhuje schváliť zákon o odstrele medveďov v skrátenom konaní

SlovenskoSpravodajstvo

Aktualizované 11.45 hod.

Vláda navrhuje parlamentu, aby návrh ústavného zákona o možnom odstrele rizikových medveďov schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

„Návrh ústavného zákona reaguje primárne na opakujúce sa situácie, keď bol výskyt medveďa hnedého zaznamenaný v husto osídlených oblastiach či katastrálnych územiach obcí, ktoré nemožno vnímať ako oblasti prirodzeného výskytu medveďa hnedého,“ uviedlo ministerstvo životného prostredia.

Cieľom návrhu zákona je vytvoriť jednotný právny rámec, ktorým sa ustanovia osobitné výnimky upravujúce prípady, keď je potrebné, aby ochrana medveďa hnedého ustúpila vyššiemu celospoločenskému záujmu, a to ochrane života a zdravia človeka.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Envirorezort tvrdí, že výrazné zvýšenie populácie medveďa na Slovensku si vyžaduje účinnú reguláciu, ktorá zabezpečí primeranú ochranu ľudí:

„Ochrana rastlín a živočíchov nemôže byť nadradená ochrane života a zdravia človeka, pretože je to práve ochrana života a zdravia človeka, ktorá musí mať najvyššiu prioritu a byť favorizovaná z pozície ochrany SR.“

Nárast útokov medveďa na človeka je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu masívny. Tvrdí, že minulý rok bolo dvanásť útokov, tento rok ich koncom marca bolo deväť:

„Odmietame teórie niektorých pseudoochranárov a liberálov, že medvede majú právo na život väčšie ako človek. Rovnako tak aj tvrdenia, že ak medveď zaútočí na človeka, musíme čakať a reagovať až dodatočne.“

Súčasný legislatívny rámec nie je podľa rezortu postačujúci na efektívnu a aktuálnu ochranu života a zdravia osôb. Ústavný zákon, ktorý schválila vláda ešte koncom marca, umožňuje v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu. Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bude možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania.

 

Zdroj: TASR

Komentáre