Vláda sa dnes zaoberá Kyselicom, okresnými úradmi i nástupom detí do škôl

SlovenskoSpravodajstvo

Minister školstva plánuje predložiť k návrhu pandemickej komisie k nástupu detí do škôl protinávrh bola rozšírená o ďalšie informácie vo štvrtom odseku.

Minister vnútra Slovenskej republiky Roman Mikulec (OĽaNO) je presvedčený, že jeho bývalý štátny tajomník Lukáš Kyselica (OĽaNO) sa nesnažil pred voľbami rozvrátiť hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Kyselicu dnes vláda odvolala z funkcie, pretože podľa medializovaných informácií vo februárových parlamentných voľbách kandidoval za hnutie OĽaNO ako tajný príslušník vojenského spravodajstva.

Odstúpenie Kyselicu z funkcie štátneho tajomníka považuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) za správne rozhodnutie. Myslí si, že bezpečnostné zložky napojené na bývalú vládu pracovali na rozložení opozičných strán. Minister zastáva názor, že „orgány, ktoré sú na to určené, tieto podozrenia a nie slová pána premiéra overujú,“ uzavrel Krajniak.

Foto
Na snímke sprava premiér SR Igor Matovič, minister obrany SR Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok / TASR

Nástup detí do škôl s protinávrhom

K návrhu pandemickej komisie, ktorý sa týka nástupu žiakov do škôl, plánuje ministerstvo školstva predložiť kompromisný návrh. Pred dnešným zasadnutím vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Dodal, že požiada svojich kolegov, aby kontrolovali, čo povedia smerom k školstvu, keďže tento rezort zastrešuje zhruba 800-tisíc študentov, 100-tisíc učiteľov a 1,5 milióna rodičov. Tí, ako uviedol, vnímajú v tejto súvislosti každé jedno slovo.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v utorok 11. augusta po zasadnutí pandemickej komisii uviedol, že dieťa bude musieť pri nástupe do školy odovzdať čestné prehlásenie o bezinfekčnosti a nenavštívení zahraničia či medzinárodného podujatia.

„My máme kompromisný návrh k tomuto, ktorý už máme otestovaný počas tých troch mesiacoch. Bude sa podpisovať čestné prehlásenie, kde bude rodič vyhlasovať, že jeho dieťa nemá žiadne príznaky,“ priblížil Gröhling. Dodal, že sa neplánujú zatvárať školy ani mestá, ale skôr triedy. Vysvetlil, že rezort si nemôže dovoliť zatvoriť školy. Bližšie informácie predstaví ministerstvo školstva verejnosti 18. augusta.

Poznáme mená nových prednostov

Vláda dnes vymenovala štyroch nových prednostov okresných úradov. Z návrhu Ministerstva vnútra SR vyplýva, že od 1. septembra sa prednostom Okresného úradu Martin stane Vladimír Polakovič a prednostom Okresného úradu Stará Ľubovňa Richard Malý. Do funkcie prednostu okresného úradu Ružomberok vláda vymenovala Emila Marettu a na pozíciu prednostu Okresného úradu Vranov nad Topľou Alfonza Kobielskeho.

 

Zdroj: SITA

Komentáre